Son anketi canlı yayında açıkladı! AKP ve MHP'ye ekonomik kriz şoku!

Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, katıldığı televiyon programında Aralık ayında yapılan anket sonuçlarını paylaştı. TELE 1'de yayımlanan 5. Boyut programında anket sonuçlarını değerlendiren Özkiraz, ekonomik kriz nedeniyle AKP ve MHP'de büyük düşüş olduğunu kaydetti. 

EKONOMİK KRİZ ANKETİ

Özkiraz’ın değerlendirdiği anketi soruları ve alınan cevaplar şu şekilde:

“Ciddi bir ekonomik kriz olduğunu düşünüyorum” sorusuna yüzde 71 oranında evet düşünüyorum cevabı verildi.

“İktidar değişirse ekonomi daha mı iyi olur” sorusuna, “Evet daha iyi olur” diyenler yüzde 65’lik dilimi oluştururken “Ekonomi daha kötü olur” cevabını verenler ise yüzde 22 oldu.

Özkiraz, aynı anketin beşinci kez yapıldığını söyleyerek en son geçen yıl Kasım ayında yapılan anket sonuçları ile şimdiki sonuçlar arasında epey farklılık olduğunu bildirdi. Özkiraz, aradaki makas farkınının sebebi olarak ise artan Dolar kuru olarak değerlendirdi.

ERKEN SEÇİM SORULARI

“Seçimde eğer Erdoğan kaybeder, yerine muhalefet partilerinden birisi ve muhalif bir parti gelirse ekonomi nasıl olur?” sorusuna yüzde 65 oranında daha iyi olur cevabı verildi.

“Sizce erken seçim yapılmalı mı?” sorusu yüzde 69 evet yapılmalı cevabını aldı. Özkiraz bu sorunun geçen yol sorulduğu zaman yüzde 32 oranında “Evet yapılmalı” cevabını aldığını da bildirdi.

EKONOMİK KRİZİN SORUMLUSU KİMDİR?

“Mevcut ekonomik durumda sizce hangilerinin payı daha yüksektir? ”

“Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomik krizdeki payı daha yüksektir” diyenler yüzde 85, AKP diyenler yüzde 75,6 Cumhur İttifakı diyenler yüzde 73, Devlet Bahçeli diyenler yüzde 73, MHP diyenler ise yüzde 69 olarak kaydedildi.

“Mevcut hükümetin ekonomik krizi bitirebileceğine inanıyor musunuz?” sorusuna yüzde 73,7’lik bir kısım “Hayır bitiremez” cevabını verirken, “Evet bitireceğine inanıyorum” diyenlerin oranı ise yüzde 12,1 olarak kaydedildi. “Fikrim yok” cevabını verenler ise yüzde 15’lik dilimi oluşturdu.

Özkiraz ekonomik krizi hükümet bitiremez diyenlerin arasında AKP’ye oy verenlerin de olduğunu savundu.

Özkiraz, “Bunlardan yalnızca bazıları 7 haziran seçimlerindeki gibi eğer bırakın muhalefete oy vermeyi , sandığa gitmezse AKP kaybeder. AKP’nin yüzde 65 üstü oy aldığı birçok yerde biz artık anket yapmakta zorlanıyoruz. Oyların çoğunda oy kullanmayacağım, beni ilgilendirmiyor gibi şıklar cevaplanıyor. Bence AKP’ye en büyük darbe buradan gelecek AKP-MHP seçmeninin çok büyük bir kısmı sandığa  oy vermeye gitmeyecekler” ifadelerini kullandı.

Erdoğan ekonomiyi iyi mi kötü mü yönetiyor sorusuna “Kötü yönetiyor cevabı 83,6’lık oy alırken, “İyi yönetiyor” oranı ise yüzde 11’i gördü.

Partilere göre oy dağılımı: “Erken seçim olması durumunda hangi partiye oy verirsiniz?”

Kararsızlar dağıtılmadan:

CHP 25,9

AKP 25

İYİ Parti 11,1

HDP 9,7

MHP 6

TİP 0,5

Demokrat Parti 0,5

Memleket Partisi 0,6

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra:

CHP 29,4

AKP 28,4

İYİ Parti 12,6

HDP 11

MHP 6,8

DEVA Partisi 5,8

Gelecek Partisi 2,4

Diğer 2,2

İki ittifak arasında yaklaşık 10 puan fark var. Gelecek ve DEVA Partisi de Millet İttifakı’na dahil olursa 300 milletvekilinin üzerinde Meclis’te yer alabilecek.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/8874823/son-anketi-canli-yayinda-acikladi-akp-ve-mhpye-ekonomik-kriz-soku