"Asgari ücret 5 bin TL olsa bile kurtarmaz"

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, döviz kurlarındaki aşırı hareketliliğin, ticari yaşamı olumsuz etkilediğini belirterek, “Esnaf, ekonomik gelişmelerde bir saat sonrasını bile tahmin edemediği için vadeli alışverişler durdu, talep düştü, üretim sınırlandı” dedi. 

Bugünlerde açıklanması beklenen 2022 yılına ait asgari ücret 5 bin TL olsa bile geçen yılki alım gücünün altında kalacağını ifade eden Ömer Fethi Gürer,”Esnaf ve çiftçi geçen yıla göre 3-4 kata ulaşan maliyet artışı karşısında ne yapacağını şaşırdı. Vadeli alışverişler durdu, tüm satışlar peşine döndü” diye konuştu. 

DÖVİZ KURLARINDAKİ AŞIRI ARTIŞ, TİCARİ HAYATI TEPETAKLAK ETTİ 

CHP Niğde Milletvekili Gürer, 3 ay önce 8 lira bandındayken bugün 14 liranın üzerine çıkan Dolar ve yine 16 lira seviyesini aşan Avro başta olmak üzere döv iz kurlarındaki aşırı yükselişin, ülkemizde ticari hayata tepetaklak ettiğini söyledi.

Döviz kurlarındaki yükselişin, dövizle alakalı olsun veya olmasın tüm ürünlerde fiyat artışına neden olduğuna dikkat çeken Gürer, “Bu durumda bir saat sonrasına bile göremeyen üretici ve esnaf ne yapacağını, nasıl tedbir alacağını bilemez hale geldi. Mal alımı konusunda kaygı yaşayan esnaf, vadeli alışverişi durdurdu,tüm alışverişler peşine döndü” dedi.

TÜM ALIŞVERİŞLER PEŞİNE DÖNDÜ 

Bu durumun taleplerin düşmesine ve üretimin sınırlanmasına neden olacağını anlatan Gürer, “Yeni ekonomik model diye kamuoyuna yapılan açıklamalar çözüme değil kaygı ve belirsizliğe neden olmaktadır.Esnaflar alışverişte vadeli dönem durduğunu ve peşin alışveriş yaptıklarını ifade etmektedirler.Tüm satışlar peşine dönmüştür.Bu durum talebinde düşmesi ve üretiminde sınırlanmasına neden olabilecektir.Önünü göremeyen üretici ve esnaf kendince önlemler alıp batmamaya çalışmaktadır” diye konuştu.

Tarımsal üretimde girdi maliyetlerindeki artışın tüm ürünlerde fiyat artışına neden olduğuna işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, esnaf ve çiftçinin yaşadığı belirsizliğin, fiyat çartışlarının geçen yıla göre 3-4 kat artmasından kaynaklı olduğuna dikkat çekti. 

ASGARİ ÜCRET 5 BİN LİRA OLSA BİLE YETMEZ 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, asgari ücretin belirleneceği şu günlerde 2022 yılı için ifade edilecek rakamın 5 bin TL olması halinde bile, geçen yılki asgari ücretin alım gücünü yakalama şansının olmadığına vurgu yaptı. 

Gürer, “Asgari ücret görüşmelerinin başladığı güne göre ekonomide yaşanan değişkenlikler, işçi sendikaların asgari ücret talebinin üzerinde bir gelir kaybına neden olmuştur. Esnaf sattığı ürünü aynı fiyatla yerine koyamamaktadır. Yoksulluğun artması esnafın satışını da etkilemektedir. Giderler artarken gelirin sabit kalması her kesimden vatandaşı zora sokmuştur. Belirsizlik piyasaları olumsuz etkilemektedir” ifadelerini kullandı.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/8855251/asgari-ucret-5-bin-tl-olsa-bile-kurtarmaz