Kırtasiye ürünleri mercek altında

Bakan Tüfenkci, yaptığı açıklamada, sağlığa zararlı her türlü ürüne “sıfır tolerans” prensibi ile hareket ettiklerini söyledi. Yayımladıkları tebliğ ile çocuk bakım ürünleri, kırtasiye ve tekstil gibi alanlarda ürün güvenliği konusunda ilk kez yasal düzenleme yapıldığını ifade eden Tüfenkci, bu çerçevede tehlikeli kimyasalların kullanımına kısıtlama getirildiğine dikkati çekti.

Okul kıyafetlerinin azo boyar madde dışında nikel, kadmiyum, nonil fenoller, perflorooktan sülfanatlar, kalaylı organik bileşikler yönünden de denetlendiğini anlatan Tüfenkci, “Ayrıca tekstil etiketlerinin tüketiciyi yanıltıcı bilgiler içermemesi için elyaf analizlerinin doğruluğu kontrol edilmektedir. Ayakkabılarda azo boyar, fitalat, kalaylı organik bileşiklerin yanı sıra ayakkabıyı oluşturan malzemeleri gösteren etiketler yönünden de kontrol edilmektedir.” diye konuştu.

Kırtasiye ürünleri ile okul ve büro malzemelerinin azo boyar, ftalat, ağır metaller ve kadmiyum yönünden incelendiği bilgisini veren Tüfenkci, “Özellikle çocukların son dönemlerde sıklıkla kullandığı renkli bileklikler, tokalar, cep telefonu kılıfları, mouse pedleri denetim kapsamına alınmıştır.” ifadesini kullandı.

Tüfenkci, önceki yıllarda olduğu gibi yeni eğitim ve öğretim yılı başlamadan önce toptancılarda ve satış noktalarında, ağustos ayında başlayan denetimlerin eylül ayı boyunca süreceğini bildirdi. Söz konusu denetimlerin aralıksız devam edeceğini ve yapılan bu çalışmalar sonucunda güvensizlik oranlarının her geçen gün azaldığını bildiren Tüfenkci, “Kırtasiye ürün grubunda 2011 yılında ilk kez yapılan denetimlerde yüzde 53 olan güvensizlik oranı, 2015’ yılına gelindiğinde yüzde 3,3 olarak gerçekleşmiştir. Gelinen noktada aralıksız yapılan denetimlerin ve sektör temsilcileri ile işbirliğinin önemi büyüktür.” şeklinde konuştu.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/883821/kirtasiye-urunleri-mercek-altinda