NBŞ sümenaltı edilmiş

Sadettin İnan - Millî Gazete

Şeker Kurumu tarafından Adil Gür’e yaptırılan ve kamuoyundan sır gibi saklanan şeker anketinin sonuçlarına Millî Gazete ulaştı. Nişasta bazlı şekerleri aklamak için yaptırılan ancak istenilen sonuçlar çıkmadığı için sümenaltı edilen anket çalışmasından skandal sonuçlar çıktı.

Halkın yüzde 92’si en doğal şeker olarak pancar şekerini bulurken, NBŞ’yi sağlıksız buldu. Sağlıksız bulunmasına rağmen şeker pancarı üretimine asıl darbeyi vuran ve 5 tane NBŞ firmasının yüksek kar elde ettiği izoglikoz hakkında ise halkın hiçbir şey bilmediği ortaya çıktı.

HALK, PANCAR ŞEKERİNE İSE “DOĞAL” DEDİ

ŞEKER pancarı ekim alanlarının daralmasına ve pancar çiftçisinin azalmasına neden olan izoglikoz hakkında halkın hiçbir bilgisinin olmadığı ortaya çıktı. Bilindiği üzere tatlandırıcılar olarak glikoz bilinse de asıl pancar şekerinin yerine tatlandırıcı olarak “izoglikoz” kullanılıyor. Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) firmaları da kârı yüksek olduğu için kendilerine tanınan kotanın neredeyse tamamına yakınını glikozda değil izoglikoz üretiminde kullanıyorlar. Kimyasal içeriğinden dolayı halk tarafından sağlıksız bulunan izoglikoz üretiminin çok yüksek olması, bir taraftan halk sağlığını tehdit ederken bir taraftan da ABD’nin gıda devi Cargill’in buradan büyük karlar elde etmesine neden oluyor.

NBŞ’Yİ AKLAYALIM DERKEN…

Milli Gazete, şeker piyasasını düzenlemekle görevli olan Şeker Kurumu’nun Adil Gür’e yaptırdığı ve kamuoyundan sır gibi saklanan kamuoyu araştırmasının sonuçlarına ulaştı. Nişasta bazlı şekerleri aklamak için yapılan kamuoyu araştırmasından skandal sonuçlar çıktı. Anket çalışması, Türkiye’de halkı doğal olmayan şekere mahkum etmeye çalışanların bütün hesaplarını bozdu. ABD’nin gıda devi Cargill başta olmak üzere 5 tane NBŞ firmasının aleyhine ve pancar çiftçisinin lehine sonuçlar çıktığı için anket sonuçları kamuoyundan saklandı.

SÜMENALTI EDEN BAŞKAN YENİDEN ATANMAYI BEKLİYOR

28 Ağustos’ta görev süresi dolan ve yeniden bu göreve atanmayı bekleyen Şeker Kurumu Başkanı Hüsnü Tekin, giderayak büyük bir skandala imza attı. ABD’li Cargill ve 5 tane NBŞ firmasının aleyhine sonuçlar çıktığı için kurumun kaynaklarıyla yaptırdığı anket çalışmasının sonuçlarını kamuoyuna açıklamadı. Sır gibi saklanan bu anket çalışması, özelleştirilmeyi bekleyen 25 şeker fabrikası ile şeker pancarı üzerinden nasıl bir

oyunun tezgâhlanmaya çalışıldığını da bir kez daha gözler önüne serdi.

HALKA GÖRE NBŞ “SAĞLIKSIZ”

Milli Gazete’nin ulaştığı anket çalışmasının sonuçlarına göre halkın neredeyse tamamına yakını pancar şekerini doğal ve sağlıklı bulurken, NBŞ’yi ise sağlıksız buldu. Anketten çıkan en çarpısı sonuç ise doğal olmadığı halde pancar şekerinin yerine tüketilen izoglikozun halk tarafından bilinirliliğinin çok düşük çıkması oldu.

Oysa Cargill başta olmak üzere 5 tane NBŞ firması halk tarafından bilinmeyen izoglikoz üzerinden büyük vurgun vuruyorlar. Türkiye’de yıllardır şeker açığı bulunmamasına rağmen NBŞ firmaları kendilerine tanınan kotanın neredeyse tamamına yakınını izoglikoz üretiminde kullandı. NBŞ firmaları ürettikleri izoglikoz üzerinden yüksek karlar elde ederken, kamu şeker fabrikalarının ürettiği doğal şekerler ise stoklarda kaldı. Stok sorunundan dolayı pancarın ekim alanı daralırken, pancar çiftçisinin sayısı da azaldı.

PANCAR ÇİFTÇİSİ 5 FİRMAYA KURBAN EDİLDİ

Şeker Kurumu’nun, halk tarafından bilinmeyen izoglikoz üzerinden yıllardır yürüttüğü politika sayesinde 5 tane NBŞ firmasının bütün çıkarları korunurken, milyonlarca pancar çiftçisinin çıkarları ayaklar altına alındı.

Anket çalışmasına katılan vatandaşların yüzde 40’ı izoglikozu sağlıksız bulurken, yüzde 56’sı ise izoglikoz hakkında hiçbir bilgisinin bulunmadığını beyan etti. Halk tarafından tamamen sağlıksız bulunmasına rağmen bugün baklava ve çikolata başta olmak üzere birçok gıda ürününde pancar şekeri yerine izoglikoz kullanılıyor.

NBŞ TÜKETİMİ, AB’YE GÖRE ÇOK YÜKSEK

Diğer yandan vatandaşlar, NBŞ tüketimin Türkiye’de Avrupa’ya göre çok yüksek olduğunu düşünüyor. Bu yönde sorulan soruya vatandaşların yüzde 44.7’si NBŞ tüketiminin Avrupa’ya göre çok yüksek olduğunu belirtirken, sadece yüzde 8.1 düşük bulduğunu beyan etti. Vatandaşların NBŞ’yi sağlıksız bulmasının nedeni de kimyasal içermesi. Bu soruya yanıt verenlerin yüzde 57.9’u NBŞ’yi kimyasal içeriğinden dolayı sağlıksız buluyor.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/883636/nbs-sumenalti-edilmis