“Zeytinyağı ihracatı bu sezon artar”

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Dönmez, ülke genelinde 160 milyon civarında ağacın bulunduğunu ve bunların yaklaşık yüzde 50’sinin verimli olduğunu vurguladı. Dönmez, “Akdeniz Bölgesi’nde bu sezon bir önceki döneme göre daha az, Ege’de de geçen yıla göre daha fazla zeytin rekoltesi bekleniyor” diye konuştu.

Dönmez, geçen sezon sektörün ihracatının dibe vurduğunu belirterek, iç savaşın olduğu Suriye ve Tunus’ta bile Türkiye’den daha fazla ihracat gerçekleştirildiğini kaydetti. Bundan 5 yıl önce 30 bin ton olan ihracatın bugün 10 bin tonun altına düştüğünü dile getiren Dönmez, “Bu yıl ihracatın biraz daha artacağını düşünüyorum. Geçen yıl fiyatlarla ilgili herkesin bir şey söylemesi nedeniyle çiftçiler ürünlerini elinde tuttu. Yeni sezon geldi ama halen üreticilerin elinde bir önceki sezonun yağı duruyor. Bu yıldan biraz daha umutluyuz. Başka ülkelere kaptırdığımız pazarları yeniden kazanacağımızı düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

DESTEKLER ARTMALI

Dünyadaki fiyatlarla rekabet şansının zor olduğunu vurgulayan Dönmez, yurt dışında 1.5 avro ihracat desteği yapılırken, Türkiye’de bu rakamın 50 sentlerde kalmasının sektörünün önemli sıkıntıları arasında yer aldığını, desteklerin artmasını beklediklerini ifade etti.

- Milli Gazete, bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/881854/zeytinyagi-ihracati-bu-sezon-artar