Selçuk Geçer önceden uyarmıştı! Dolar için ABD'den kötü haber geldi!

Ekonomist Selçuk Geçer dolar kuru için ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz kararına dikkat çekmişti. Selçuk Geçer'in uyarılarının ardından ABD’nin büyük bankalarından Wells Fargo’nun Üst Yöneticisi Charlie Scharf, FED'in daha hızlı hareket etmesi gerekebileceğini söyleyerek faiz arttırılmasını istedi.

"FED HIZLI HAREKET ETMELİ"

ABD’de enflasyon ekimde yıllık bazda yüzde 6,2 ile 31 yılın en yüksek artışını göstermişti. AA'da yer alan habere göre, Charlie Scharf çoğu sektörde fiyatların önemli ölçüde yükseldiğini açıkladı. İş gücü sıkıntısı ve ücret artışlarının “son derece gerçek” olduğunu söyleyen Scharf, enflasyonun “çok gerçek” olduğunu vurgulayarak, Fed’in daha hızlı hareket etmesi gerekebileceğini kaydetti.

Goldman Sachs Üst Yöneticisi David Solomon da küresel finans piyasalarındaki belirsizliğe işaret ederek, “Hala salgından tamamen çıkmış değiliz. Bundan kaynaklanan bir belirsizlik var ve bu belirsizlik ekonomik aktiviteyi etkileyecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan Ekonomist Selçuk Geçer ise daha önce şu ifadeleri kullanmıştı:

"FED toplantısını da hesaba katarsak durum daha da kötü olacak. Muhtemelen şahin bir şekilde varlık alımı kesintisi başlayacak. Bunun sonucunda ABD'de 2022'nin ilk iki ayı içinde faiz artırımı geldiğini göreceğiz. Dünyada enflasyon korkunç bir şekilde son 70 yılın en yüksek seviyelerine çıkmış durumda. Bütün bunlar bir araya geldiği zaman Türkiye'de kur yükselmeye devam edecek. Bana kalırsa bu yılı 14-15 TL aralığında kapatacağız. Böyle olursa çok şanslıyız. Nasıl şanslıyız? Valla bu koşullar içinde şanslıyız. Eğer ki; siz bu şartlarda 15 TL'de kapatırsanız öpüp başınıza koyun. 15 TL'de kapatırsak normal şartlarda önümüzdeki sene de seneye bu zamanlarda 23, 24, 25 TL seviyelerini konuşur oluruz."

 İLGİLİ HABER: 

Selçuk Geçer dolar hesabı yaptı! Yıl sonu burada durursa çok şanslıyız

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/8810691/selcuk-gecer-onceden-uyarmisti-dolar-icin-abdden-kotu-haber-geldi