ÖĞ-DER kısa film yarışmasının kazananları belli oldu

Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) tarafından düzenlenen yarışma, bu sene eğitim temasını ele aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün desteğiyle yapılan organizasyonda jürinin değerlendirmesi sonucu, birinciliği Eskişehir’den katılan Sinan Aşık’ın “Miras” adlı senaryosu alırken, Ankara’dan Mustafa Yılmaz’ın “Öğretmenim” adlı senaryosu ikinci, Bursa’dan Aykut Topçu’nun “Çok Uzaktan” adlı senaryosu üçüncülüğe layık görüldü. Ayşe Şasa Özel ödülünü “Acele” adlı senaryosuyla Hacer Esra Dursun, Ahmet Uluçay özel ödülünü de “Teneffüs” adlı eseriyle Selim Akdemir kazandı.

ÖDÜL TÖRENİNDE ÖNCEKİ FİLMLERİN GÖSTERİMİ YAPILACAK

Sonuçlar ile ilgili olarak açıklama gerçekleştiren Şuurlu Öğretmenler Derneği Genel Başkanı Hamdi Sürücü, yarışmada ilk 15’e giren senaryoların kitaplaştırılacağını, ardından da filmleştirileceğini belirterek, hafta sonu düzenlenecek olan ödül töreninde filmi yapılan bağımlılık konulu kısa filmlerin gala gösteriminin yapılacağını belirterek, “Bağımlılık ile ilgili olan filmlerde uyuşturucu, kumar, alkol, sanal dünya ve dijital oyunlara olan bağımlılık konularını barındırıyor. Bu alandaki ödüllü kısa film senaryolarımızı Gençlik ve Spor Bakanlığına gençlik projeleri kapsamında ‘Bağımsız Ruhlar’ adıyla sunduk. Bakanlığın desteğiyle çektik” dedi.

JÜRİ PUANLARININ TOPLAMI İLE KAZANAN BELİRLENİYOR

ÖĞ-DER Tanıtma Komisyonu Başkanı Abdurrahman Erbaş, birbirinden değerli eserlerin yarıştığını belirterek, “Jüri, verdiği puanları genel merkeze yolladı. Bu oyları topladığımızda sonuç ortaya çıktı. Herkesin birincisi farklı olabiliyor ama sonuçta tüm jürinin puanlarının toplamında en fazla puanı alan senaryo ipi göğüslüyor” ifadelerine yer verdi.

ÖDÜL TÖRENİ HAFTA SONU

Her sene farklı konuları işleyen yarışmanın jürisinde senarist, yönetmen Cafer Özgül, senarist Gülçin İçöz, yönetmen Gürsel Ateş, radyo TV öğretmeni Ümit Altun, yapımcı, yönetmen İdris Şahin ve öğretmen, senarist İbrahim Demirkan yer aldı. Yarışmanın ödül töreni, 11 Aralık’ta Ankara’da Başkent Öğretmenevi’nde yapılacak.

- Milli Gazete, Kültür-Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/8809611/og-der-kisa-film-yarismasinin-kazananlari-belli-oldu