“Kamuda engelli kontenjanı artmalı!”

Memur-Sen Konfederasyonu Engelliler Komisyonu, Dünya Engelliler Günü dolayısıyla basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen toplantıda, engelli kamu görevlilerinin sorunları ve çözüm yolları ile ilgili talepler sıralandı.

“EK ÖDEMELER 20 PUAN ARTIRIMLI OLMALIDIR”

Kamuda yaklaşık 60 bin engelli personelin olduğuna dikkat çeken Memur-Sen Engelliler Komisyonu, “Kamuda engelli kontenjanı artırılmalıdır. Engelli kadroları üzerinden yapılan atamalarda ek ödemeler 20 puan artırımlı olmalıdır. Engelli kamu görevlilerinin derece artışı 2 yılda bir yapılmalı, ayrıca her 5 yılda ilave bir derece verilmelidir. Engelli kamu görevlilerine bağlanacak emekli aylığı en son almakta olduğu maaşın yüzde 85’inden az olmamalıdır” taleplerinde bulundu.

“ENGELLİLER, EĞİTİMLERİNE UYGUN KADROLARA YERLEŞTİRİLMELİ”

Kamuoyu ile paylaşılan diğer talepler ise şöyle: “Ailesinde bakıma muhtaç engelli bulunan engelli kamu görevlilerine istemeleri halinde günlük ve haftalık çalışma sürelerinin yarısında görev yapmama hakkı verilmelidir. Engeli nedeniyle erken veyahut malulen emekli olma ile bağlanacak emekli aylığı tutarı ile emekli ikramiyesi, en az 25 yıl üzerinden esas alınarak hesaplanmalı ve ödenmelidir. Ek gösterge konusunun kapsamına engelli kamu görevlileri de özel olarak dâhil edilmelidir. Yeşil pasaport hakkından daha erken faydalanmalıdır. Eğitim durumu uygun olan engelli kamu çalışanlarının görevde yükselme sınavından muaf tutularak istemeleri halinde eğitimin gerektirdiği kadrolara atamasının yapılmalıdır.”

KAN BAĞIŞI YAPILDI

Basın toplantısının ardından, Memur-Sen Engelliler Komisyonu üyeleri konfederasyon genel merkezinde kurulan Türk Kızılayı kan verme stantlarında kan bağışında bulundu.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/8756173/kamuda-engelli-kontenjani-artmali