Sorunlar biliniyor, çözüm bulunamıyor!

Abdülkadir Özkan
Abdülkadir Özkan

Hayatın hangi alanına bakarsak bakalım uzun yıllardan beri var olan sorunlar artarak devam ediyor. Söz gelimi TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar yaptığı açıklamada, “Kasım ayında üretici ile market arasındaki fiyat farkı 9 kata yaklaştı” demiş. Hemen belirteyim ki, bu üretici ile market ya da pazardaki fiyat arasında çok ciddi farkların olduğu yıllardan beri biliniyor. Şahsen Mersin Bozyazı ilçesinde oturduğum yıllarda bu gerçek benim de dikkatimi çekmiş, köşemde dile getirmiş ve buna bir çare bulunmasını istemiştim. Aradan 10 yıldan fazla zaman geçmiş olmasına rağmen sorun aynen devam ediyor. Kısacası, konu ile ilgilenenlere düşen de bu aşırı fiyat farkını dile getirmekten ibaret kalıyor. Aslında dikkate alınmayan, çözüm bulunmayan/bulunamayan konuların ikide bir gündeme taşınması, açıklamalara malzeme yapılması ne kadar doğrudur bilemiyorum ama ister istemez çarpıklıklar dikkati çekiyor. Bazıları da bu çarpıklıkları ya üstlendikleri sorumluluk gereği ya da bu çarpıklıklar kendilerine dokunduğunda feryat ediyorlar.

Son günlerde özellikle dövizdeki hareketlilik bahane edilerek birbiri ardı sıra yapılan fiyat artışları öylesine aşırı bir noktaya ulaştı ki, bu gerçeği görmek için üretici ya da tüketici olmaya gerek yok. Şöyle bir pazarları, market raflarını dolaştığımızda her gün değişen etiketler zaten görülüyor. Çünkü artışlar öyle görünmeyecek, dikkat çekmeyen boyutlarda değil. TZOB Başkanı Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada Kasım ayında üretici-market fiyat farkının 9 kata ulaştığını belirterek çeşitli sebze ve meyve fiyatlarını örnek olarak göstermiş. Söz gelimi Kasım ayında üretici ve market arasındaki fiyat farkının en fazla yüzde 790,44 ile limonda yaşandığı, bunu yüzde 309,42 ile kuru soğan, yüzde 246,94 ile mandalinanın takip ettiğini belirterek bunları ıspanak, havuç, portakal, elma, kabak ve marulun izlediğini ifade etmiş.

Bayraktar daha sonra Kasım’da markette fiyatı değişmeyen ürün bulunmadığına dikkat çekiyor. Kısacası, mevsimlik sebze ve meyvelerde ciddi fiyat artışları söz konusu. Buna karşılık dar ve sabit gelirlilerin ücretlerinde bir artışın olmadığı. Asgari ücret komisyonunun ilk toplantısını bu ayın başında yaptığı hatırlandığında toplumun gözünün Asgari Ücret Tespit Komisyonunda olduğunu sanıyorum söylemeye bile gerek yok. Ancak, hemen belirteyim ki, asgari ücreti ne kadar belirlenmiş olursa olsun, bu fiyat artışlarının tüketiciye ve üreticiye faydası olmadan bu şekilde devam edip gidecekse yeni ücret biraz rahatlatsa bile kısa süre sonra eski durum yaşanmaya devam edilecek demektir.

Çünkü hayatın herhangi bir alanında bir sorunun tespit edilmiş olması önemli olmakla birlikte yaptığımız iş sadece belli periyotlarla sorunların tekrarından ibaret kaldığı sürece sorunlar büyüyerek devam edip gidecek demektir. Bu bakımdan sorunların tespitinin bir anlam ifade edebilmesi için o sorunların giderilmesinin dert edinilmesi gerekiyor. Söz gelimi son günlerde yaşanan TIR ya da kamyonlara arkadan çarpma sonucu yaşanan kazalarda hayatını kaybedenlerin arka arkaya gündeme gelmesi mevzuata göre kasalı kamyonet-kamyon ve TIR tipi yük taşıyan araçların arkasında ‘darbe sönümleyici tampon’ takılı olması gerekiyor.

Çünkü tampon, arkadan çarpan aracın TIR ya da kamyonun altına girmesini engelliyor. Ancak masraftan kaçınan işletmeler bu tamponu muayenede takıp sonrasında çıkarıyor. Sonuç ise hava yastığının, emniyet kemerinin işe yaramadığı kazalar yaşanıyor. Bunun gibi daha pek çok örnek vermek mümkün. Bu bakımdan sorunun bilinmesinin işe yaraması için o sorunun giderilmesi gerekiyor. Bunun için de tespit edilmiş kurallara uyulup uyulmadığının her an takibi gerekiyor. Arada bir aşka gelip market baskınları yapmak üretici ve market fiyatları arasında farkın azalmasını sağlamıyor.

- Milli Gazete, Abdülkadir Özkan tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/8750756/abdulkadir-ozkan/sorunlar-biliniyor-cozum-bulunamiyor