Dolar pinpon topuna döndü: Merkez düşürdü, Erdoğan fırlattı

Dün yaptığı açıklamalarla dolar kurunu 14 TL'nin üstüne çıkmıştı. Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları yaşandığını belirten Merkez Bankası üç ayda yaptığı 400 baz puan indirime ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faizi indirmeye devam edeceğiz söylemine rağmen gecelik repo faiz oranını 100 baz puan artırarak dolar kuruna müdahale edildiğini duyurdu.

Merkez Bankası'nın müdahalesiyle 13 TL'ni altına gerileyerek  12,49'a kadar düşen dolar kuru Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AKP Grup Toplantısı'ndaki açıklamalarıyla yeniden yükseldi. Pinpon topuna dönen dolar kuru 13,27 seviyesini aştı.

ERDOĞAN NE DEDİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"Utanmadan sıkılmadan bir taraftan yüzde 1'e indirin diyorlar. Burada Tayyip Erdoğan dün ne dediyse bugün de aynısını söylüyor. Yüksek faize karşı olduğumu cümle alem bilir. Bugün de yarın da faizi savunmayacağım.

İstiyorlar ki ülke batsın mahvolsun. İstiyorlar ki Türkiye 'ver eline al ekmeğini' günlerine geri dönsün. Biz bu mankurtlara hadi oradan diyoruz. Dün vesayete, terör örgütlerine, para baronlarına karşı hangi mücadeleyi verdiysek, faiz lobisine karşı da aynı mücadeleyi veriyoruz. Bu yoldan geri dönmeyeceğiz.

Kurla ilgili beklentinin rakamın seviyesinin değil istikrarın sağlanmasının olduğunu biliyoruz. Türkiye pek çok gelişmekte olan ülkenin yerinde saymasına neden olan yüksek faiz para politikasını terk etti. Bunu yerine, yatırım, istihdam ve üretimi esas alan büyüme stratejisine geçmiş bulunuyoruz.

Faizleri artırarak paradan para kazananları sevindirmek yerine faizi düşürüp yatırımı teşvik ediyoruz. Faiz zengini daha zengin fakiri daha fakir yapan bir melanettir. Biz ülkemizi sıcak paranın cenneti yapmak yerine kalıcı yatırımlara kavuşturmanın mücadelesini veriyoruz. Kur ve fiyat artışını dikkatle takip ediyoruz.

Düşük faizle bu kısır döngüden kurtardığımız para tümüyle yatırıma, istihdama, üretime akacaktır. Düşük kurla ülkemizi ithalat cenneti haline çevirmek isteyenlere izin vermeyeceğiz. Kur dediğin bugün artar yarın düşer. Artık faiz oranlarını dayatmalara göre değil ülkemizin ihtiyaçlarına göre belirleyeceğiz. Kurdaki yükselişin makul sınırları aşması ekonomi politikamızın sonucu değildir."

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/8742066/dolar-pinpon-topuna-dondu-merkez-dusurdu-erdogan-firlatti