Kurdaş'tan Erdoğan'a tepki: İsrail ile nasıl normalleşmek istersin?

Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, TV5'te Bilali Yıldırım ile gerçekleştirdiği 'Buyurun Başlıyoruz' programında değerlendirmelerde bulundu.

CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nın helalleşme ve hesaplaşma açıklamalarına değinen Kurdaş, "Hesaplaşma konusu önemliydi. Çünkü CHP'nin bana göre ihtiyacı olan bir şey. CHP her zaman politik kutuplaşmanın bir parçası oldu. Ve CHP'nin muhalefet anlayışı iki türlü oldu: bir 'İstemezuk' yani iktidar ne yaparsa yapsın biz karşıyız, ikincisi ise CHP sözcülerinin açıklamaları o kadar keskin, milletin ve inancın uzağında  o kadar dile gelmiş şey var ki 'CHP din düşmanı, inanca karşı' algısına neden oldu. Ancak bugün ise CHP 7-8 yıldır bu zemin dışında bir siyaset yapıyor ve özellikle AK Parti'nin kutuplaştırma argümanlarını ve politik oyuncaklarını hep aldı. Ve CHP politikalarını çalışana yönelik, asgari ücretliye yönelik, mağdurlara yönelik yeniden dizayn etti. Ezberci bir Kemalist söylemi terk etti ve bunun sonuçlarını da yerel seçimlerde aldı" dedi.

"DİYANET ANAYASAL BİR KURUMDUR"

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'in Peygamberimiz Hz. Muhammed'in "Her çocuk İslam fıtratına göre doğar..." Hadisi Şerifi'ni dile getirmesi üzerinden bazı basın yayın organlarında yapılan yanlış ve maksatlı söylemelere karşı tepki gösteren Kurdaş, şu şekilde konuştu:

"Diyanet İşleri Başkanı ayet ve hadisin dışında konuşacak olursa önce Müslümanları, cami cemaatini, imamları, müftüleri, 'Hak Geldi Batıl Zail' ayetini kendine referans alan Milli Gazete'yi karşısında bulundu. Nihayetinde Diyanet İşleri Başkanlığı anayasal bir kurumdur. AK Parti'nin kurduğu bir teşkilat da değildir. Cumhuriyet ile birlikte kurulmuş bir teşkilattır. Bu bakımdan çeşitli gerekçelerle Diyanet İşleri Başkanlığını yıpratmak doğru değildir. Ali Erbaş'a yönelik tavrı kınıyorum. Diyanet İşleri Başkanlığı'na CHP'li Diyanet İşleri Başkanı da gelmiştir. Onlar da ayet ve hadis ışğında konuşmuştur ve o koltuğa oturan herkes de konuşmak zorundadır. Bu bakımdan Diyanet İşler Başkanı Ali Erbaş da Peygamber Efendimizin Hadisi Şerifini okumuştur ve güzel de yapmıştır. Her çocuğun Müslüman fıtrat üzerine doğduğunu ve sonra annesi ve babası onu Mecusi, Hristiyan veya Yahudi yaptığını Peygamber Efendimiz söylüyor. Diyanet İşleri Başkanı da çok tabii olarak bu Hadisi Şerif'ten bahsediyor. Sonra da birileri bu Hadisi Şerifi okudu diye Diyanet İşleri Başkanı'na haksız bir şekilde tepki gösteriliyor. Bu aslında Peygamber Efendimizin ortaya koyduğu hakikate saldırıdır. Kimden gelirse gelsin İslam'ın esaslarına yönelik hiçbir saldırı kabul edilecek bir şey değildir. Bu tavır nihayetinde İslam'ın özüne yönelik bir saldırıdır. Bu tür güruhları şiddetle kınıyorum."

KARAMOLLAOĞLU'NA SALDIRILAR BAŞLADI! NEDEN?

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun 28 Şubat üzerinden çarpıtılan sözlerini gündemine alan Kurdaş, Karamollaoğlu'na yönelik saldırıların nedenini şu şekilde açıkladı:

"İktidara yakın yakın bütün internet siteleri ve hesaplar, bağlamında kopartılan bir cümleyi alarak Sayın Karamollaoğlu'nu hedef tahtasına oturtmaya çalışıyor. Neden? Çünkü Karamollaoğlu iktidarı yanlışlarını söylemeye devam ediyor."

"HOCAMIZ 28 ŞUBATÇILARIN YARGILANMASINI DEĞİL EĞİTİLMESİNİ İSTEDİ"

Milli Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın 28 Şubat olayları hakkındaki düşünceleriyle Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu'nun düşüncelerinin aynı olduğunu söyleyerek sözlerine devam eden Kurdaş, şöyle konuştu:

"Erbakan Hoca 28 Şubat süreciyle ilgili askeri açıktan hedef alan hiçbir açıklama yapmamıştır. Hocamıza karşı askeri cuntanın içinde bazı densizler birtakım ifadeler kullandı. Hocamız bir devlet adamı olarak bunların üzerinde durmadı. Siyonizmle mücadele eden bir lider olarak fotoğrafın hep bütününe baktı. Bu bakımdan Erbakan Hocamız 'Bölgemiz Yahudi tarafından Büyük İsrail coğrafyası olarak görülüyor. Siyonizm ve küresel dünya bölgemizde Büyük İsrail'i kurmak istiyor. Türkiye'nin caydırıcı en büyük gücü de askeriyedir' derdi. Askere de yaklaşımını hep şöyle ifade ederdi: 'At sahibine göre kişner'. 1974 yılında biz Kıbrıs'ı fethederken de aynı asker ile fethettik. 28 Şubat'ın içindeki cunta ile değil. Türkiye Cumhuriyeti'nin ordusuyla askeriyle fethetmişti... 28 Şubat döneminde herkes Erbakan Hocamızın askerin aleyhine konuşmasını istiyordu. Tam tersi hiç konuşmadı çünkü bu coğrafyada askerin yıpratılmaması gerekiyordu. Bu bakımdan Erbakan Hocamız şu şeye önem verirdi: Ahlak ve maneviyata yani toplumun inancına, iki askerin yıpratılmamasına bir de üretime önem verirdi milletin geleceği için. Bu açıdan Erbakan Hocamız her zaman 28 Şubatçı cuntacıların yargılanmasını değil "eğitilmesi ve düzeltilmesi' gerektiğini söylemiştir. Dolayısıyla Karamollaoğlu'nun açıklamaları ve Erbakan Hocamızın sözleri birbirini tamamlayan sözler."

"KARAMOLLAOĞLU'NA KARŞI OLANLAR CUNTACILARLA HAREKET ETTİ"

Sözlerinin devamında Karamollaoğlu'na karşı çıkan iktidar çevrelerinin 28 Şubat sürecinde cuntacılarla beraber hareket ettiğini kaydeden Kurdaş, değerlendirmesini şöyle sürdürdü:

"Sayın Karamollaoğlu'nu suçlamaya kalkışanların çoğu 28 Şubat sürecinin cunta ayaklarıyla birlikte hareket edenlerdir. 28 Şubat sürecinin paşaları demiyorum cuntacılarıyla birlikte... Medyadaki cuntacılarıyla, sivil toplum cuntacılarıyla, beşli çete cuntacılarıyla, hareket etmiştir. AK Parti bu ülkede Genelkurmay Başkanımızı yargılattı. Sonrada dedi ki böyle bir şey yokmuş. Bu açıdan Karamollaoğlu'nun sözleri çarpıtılacak sözler değil."

ERDOĞAN'A TEPKİ: SİYONİST İSRAİL İLE NASIL BARIŞIRSIN

Yeni Şafak gazetesinin Birleşik Arap Emirlikleri hakkında 1 yıl arayla çelişkiler içeren manşetiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Siyonist İsrail ile olan normalleşme isteğini sert dille eleştiren Kurdaş sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mescidi Aksa'ya, Kudüs'e Müslümanlara zulüm eden ve bizim Anadolumuza göz diken Siyonist İsrail ile nasıl normalleşmek istersin? Sen İsrail ile nasıl normalleşirsin? Birleşik Arap Emirlikleri İsrail ile normalleşti diye Birleşik Arap Emirliklerine demediğimizi bırakmadık. Bugün BAE ile ittifak var İsrail ile de barışma sayfası var... Bin yıllık devletiz diyoruz. Bir yıl önce bedevi diyorsun bir yıl sonra anlaşma yapıyorsun. Şahsizyetsiz dış politika dediğimiz şey sadece Avrupa ve Amerika ile değil İslam ülkeleriyle sürdürülen münasebetlerde de böylesine silik ve tutarsız bir tavır içindeler. Bir taraftan alay ediyorsun, bedevi diyorsun, kendi medyana şerefsiz dedirtiyorsun sonra diğer taraftan başka bir tutarsızlık içindesin. Bu tür tavırlar halka büyük zarar veriyor. Kendi milletimize de aslında kötülük yapmış oluyoruz. Milletimizi ve okuyucumuzu aldatmış oluyoruz. AK Parti'ye oy verenleri aldatmış oluyoruz."

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/8734053/kurdastan-erdogana-tepki-israil-ile-nasil-normallesmek-istersin