Maliyetler arttı! Sonu gelmiyor... Süt fiyatlarına büyük zam yapıldı

Türkiye'de A'dan Z'ye her şeye zam yağmuru devam ediyor. Süt üreticilerini temsil eden birlikler kısa bir süre önce çiğ süt fiyatları için zam talebinde bulunmuştu. Bu talep sonrası Ulusal Süt Konseyi, geçtiğimiz hafta süt üretim maliyetlerindeki artışa dikkat çekere çiğ süt tavsiye satış fiyatının yeniden belirlenmesi için sektör toplantısı düzenleneceğini duyurmuştu.

Soğutulmuş çiğ süt tavsiye fiyatı yapılan toplantı sonrasın kamuoyuna açıklandı. Ulusal Süt Konseyi tarafından dün yapılan toplantıda süt fiyatları zamlandı. Konsey, çiğ süt tavsiye fiyatı olarak destek primi hariç 4,70 TL/Litre olarak belirledi. Maliyet artışı devam ederken  Ulusal Süt Konseyi tekrar toplanarak bir karar verecek.

ZAMLI SÜT FİYATI 8 ARALIK'TAN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

Ulusal Süt Konseyi tarafından yapılan açıklama şu ifadelere yer verildi:

“Bilindiği üzere 16.06.2021 tarihinde 1 Temmuz 2021 – 31 Aralık 2021 tarihleri arasında kalite esaslı soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını 3,20 TL/Litre olarak belirlenmişti.
Çiğ süt üretim maliyetinde yaşanan artış sebebiyle Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını belirlemek üzere 29.11.2021 tarihinde toplanmıştır.
Bu kapsamda 08 Aralık 2021 tarihinden geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatı (çiğ süt destek primi hariç) 4,70 TL/Litre olarak belirlenmiştir.
Soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatında;
2019/64 sayılı Çiğ İnek Sütünün Sınıflandırılmasına İlişkin Tebliği ile belirlenen A Sınıfı çiğ sütün dönemine ait protein ve yağ değerleri baz alınacaktır. Baz alınan yağ ve protein oranlarındaki her bir dizyem (0,1’lik değişim) için ± 7 Kuruş fark uygulanacaktır.
Ulusal Süt Konseyi, çiğ sütün üretim maliyetinde öngörülmeyen değişimler görülmesi durumunda yeniden toplanıp karar verecektir.”

SÜT ÜRETİCİLERİ SÜT FİYATINA ZAM İSTEMİŞTİ

Türkiye Ziraat Odaları Birliği, süt üreticilerini temsil eden Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği, Türkiye Hayvancılık Kooperatifleri Merkez Birliği, Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği, KÖY-KOOP Merkez Birliği ve Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği geçtiğimiz hafta çiğ süt fiyatının 4 lira 95 kuruşa çıkarılmasını istemişti.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/8730910/maliyetler-artti-sonu-gelmiyor-sut-fiyatlarina-buyuk-zam-yapildi