Türkiye'de fırtına felaketi! AFAD fırtınanın bilançosunu açıkladı

Meteoroloji'nin uyarıları sonrası dün İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir olmak üzere pek çok ilde şiddetli fırtına etkili oldu.

Rüzgarın hızı İstanbul'da 130 kilometreye çıktı.

Denizde dev dalgalar oluştu, ağaçlar devrildi, çatılar uçtu.

Esenyurt ve Sultangazi'de rüzgarla kopan parçaların çarptığı 4 kişi hayatını kaybetti, 38 kişi de yaralandı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), İstanbul, Bursa, Bolu, Tekirdağ ve Yalova'da fırtına nedeniyle yaşananlarla ilgili açıklama yaptı.

AFAD fırtınanın sonuçlarını açıkladı

İstanbul 112 Acil Çağrı Merkezinden 1517 ihbar alındı.

Olumsuz hava şartları nedeniyle 33 çatı uçtu, 192 ağaç devrildi. 236 tehlike arz eden parça, 52 trafik ışığı ve yön tabelası, 12 araç hasar gördü.

112 Sağlık Komuta Merkezinden İstanbul AFAD Müdürlüğüne iletilen bilgi çerçevesinde, olumsuzluklar nedeniyle 38 kişi yaralandı ve 4 kişi hayatını kaybetti.

Diğer illerde ise durum şöyle:

Bursa'da yaşanan fırtınada ise 38 ağaç devrilmesi, 31 tehlike arz eden parça ihbarı, 21 çatı uçması, 6 tabela uçması ve 2 hasar tespit ihbarı olmak üzere toplam 98 olay meydana geldi.

Bolu'da şiddetli rüzgar nedeniyle Mudurnu ve Göynük ilçelerinde toplam 2 çatı uçtu.

Tekirdağ'da şiddetli rüzgar nedeniyle 1 ağaç devrilmesi, 2 direk devrilmesi, 4 çatı ve 1 tabela uçması olmak üzere toplam 8 olay meydana geldi.

Yalova'da 3 ağaç devrilmesi, 1 tehlike arz eden parça ihbarı, 2 çatı uçması, 1 çit devrilmesi ve 1 ekip talebi olmak üzere toplam 8 olay yaşandı.

10 ilde eğitime 'lodos' engeli

Öte yandan şiddetli lodos nedeniyle İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Yalova, Balıkesir, Çanakkale, Bursa, Sinop, Düzce ve Tekirdağ'da yüz yüze eğitime bir gün ara verildi.

- Milli Gazete, Afet & Kaza bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/8729921/turkiyede-firtina-felaketi-afad-firtinanin-bilancosunu-acikladi