52 günde yüzde 30’un üzerinde zam

Millî Gazete’nin 8 Ekim tarihli manşetinde bulunan “Kış kapıda kömür tavanda” başlıklı haberinin üzerinden geçen 52 günde kömür fiyatları artmaya devam etti. Doğal gaz, elektrik ve fuel oil gibi enerji giderlerine gelen ciddi zamların yanı sıra milyonlarca vatandaşın ısınmak için kullandığı kömür fiyatlarında da ciddi artışlar yaşandı. Kara kış yaklaşırken kömür ihtiyacı duyan milyonlarca vatandaş, kömürün tonunu haberimizin üzerinden geçen 52 günün ardından yaklaşık yüzde 30 zamlı alacak.

ISINMA GİDERLERİ CEP YAKIYOR AMA EVİ ISITMIYOR

Ekonomik sorunlar denilince akla ilk başta gıda fiyatları gelse de ısınma giderlerine de ciddi zamlar gelmeye devam ediyor. Vatandaş, her geçen gün yeni zam haberleri ile güne uyanırken bu zamlara ek olarak vatandaş nasıl ısınacağının hesabını yapıyor. Elektrik ve doğal gaza gelen zamlar vatandaşı zorlamaya devam ediyor. Milyonlarca vatandaşın kullandığı kömür fiyatlarında yaşanan artış ise cep yakıyor; fiyatlar cebi yaksa da evi ısıtmıyor. Yerli kömür satışlarında uygulanan kota ile satıcılar ithal kömüre yönelirken, son zamanlarda kurlarda yaşanan dalgalanmalar da fiyatlara artış olarak yansıyor. Satıcılar ise kömür fiyatlarındaki ani artışa karşı devletin müdahale etmesini talep ediyor.

KÖMÜR TÜRLERİ FARKLI DA OLSA EN AZ YÜZDE 23, EN FAZLA YÜZDE 135 ZAMLANDI

Millî Gazete’nin haberinin üzerinden geçen 52 günde, Güney Afrika’dan ithal olan kömürün tonu 2 bin 800 TL’den yüzde 25 zamlanarak 3 bin 500 liraya, Rusya’dan ithal kömürün tonu 2 bin 927 TL’den yüzde 23 zamlanarak 3 bin 600 liraya yükseldi. Yine 52 gün öncesine göre fındık ve ceviz kömürünün ton fiyatı 2 bin 800 TL’den yüzde 28,57 zamlanarak 3 bin 600 liraya, karpuz kömürünün ton fiyatı ise bin 700 liradan yüzde 135 zamlanarak 4 bin liraya yükseldi.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/8729208/52-gunde-yuzde-30un-uzerinde-zam