Yeni Şafak yazarı U dönüşünü savundu: BAE değişmiş

AKP yanlısı, Yeni Şafak gazetesi Birleşik Arap Emirlikleri (  BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan’ın  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daveti üzerine Türkiye gelmesi sonrası ‘BAE ile yeni sayfa açıldı: BAE ile 10 Anlaşma‘ manşeti atmıştı. Daha önce “Şerefsiz Bunlar” başlığını atan Yeni Şafak gazetesinden U dönüşüne savunma geldi. 

Yeni Şafak yazarı İbrahim Karagül, BAE'nin değiştiğini savundu. "Hepsi gerçekti. Hepsi yaşandı" diyerek geçmişte BAE'yle ilgili yazdığı her yazının arkasında olduğunu söyledi. Yeni Şafak'ın Genel Yayın Yönetmenliği'ni de yapan İbrahim Karagül, " 'İki ülke arasındaki ilişkileri güçlendiği oranda destekleyeceğini, ancak aynı şeyler olursa sert eleştirilere devam edeceğini' söyledi.

'BAE U DÖNÜŞÜ YAPTI'

İki ülke arasında yaşanan gerilim sürecinde Türkiye'nin sapasağlam yerinde durduğunu savunan Karagül, BAE'nin U dönüşü yaptığı görüşünü dile getirdi:

"Çöküş 'Arap Cephesi'nde oldu.  ABD’nin, Çin tehdidine karşı güçlerini  Pasifik’e yoğunlaştırması, Ortadoğu’da güçlerini azaltması, Afganistan’dan çekilmesi bu coğrafyaya bir şey söyledi: ABD artık hiçbir ülke için gelecek güvencesi değildir.

Bu ülkeler, yeni ittifak arayışlarına girdiler. Radikal biçimde Türkiye’ye yöneldiler. Çünkü Türkiye onlar için tehdit değildi. Ortaklık ve dayanışma öneriyordu.

BAE’nin Türkiye ile yakınlaşmasının tek sebebi budur. İşler yolunda giderse,  Suudi Arabistan’dan da aynı davranışı göreceğimizi düşünüyorum. Her ne kadar tepki gösteriyor gibi görünseler de, BAE’nin başlattığı süreci çok yakından izliyorlar."

'BU ADAMI DURDURMAK EN BÜYÜK TERÖRLE MÜCADELEDİR'

20 Ocak 2020'de yaptığı paylaşımda Muhammed bin Zayed’le mücadeleyi terörle mücadele olarak niteleyen Karagül, şunları söylüyordu:

"Bu adamı durdurmak, en büyük terörle mücadeledir. Ortadoğu'nun terör trafiği BAE'li Muhammed Bin Zaid'de, yani bu adamda kesişiyor. Yemen'de, Suriye'de, Libya'da, Kaşıkçı cinayetinde, savaş suçlarında hep o var. Türkiye'yi vuran bütün terör örgütlerini besliyor."

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/8726215/yeni-safak-yazari-u-donusunu-savundu-bae-degismis