Sahada, salonda önemli gün!

Kemal Belgin
Kemal Belgin

BASKETBOL Milli Takımı, federasyonun 5+1 darbesinden önceki son büyük mücadelesinden şimdilik son sekiz takım içine girerek çıktı. Bu gün de Litvanya ile son dört için kapışacak. Bizim dosyamızda bir dünya ikinciliği var da, hiç olmazsa bu son takımın da bir dördüncülüğü olsun isterim. Hele hele daha ilerisi de mümkün olabilir mi Zor ama parkeye çıkacaklara ve bana göre ülkenin en iyi hocası Ergin’e bağlı tabii ki... Ancak, yukarıda değindiğim gibi bu sezondan başlayacak 5+1 başlayınca bu takımın bizim ligdeki birçok oyuncusu kenarda seyircilik yapacaktır. Bu vahim uygulamanın bir an önce değişmesi dileğiyle bizim parke takımına iyi şanslar diliyorum. Ve de diyorum ki, bu Litvanya takımına şut kullandırmamaya dikkat edin.

Gelelim çimene... Milli Takım açılış maçını İzlanda ile oynayacak. Tek rakiptirler. Fizikleri bizden iridir ve de onu mücadele anlamında iyi kullanırlar. Teknik kapasite olarak bizden iyi değillerdir ama dayanıklılıkları vardır. Buradan bakınca Danimarka provasının ikinci yarısındaki oyunu tercih etmemiz gerekir. Yani mümkün olduğunca bizim yarı alanı daraltmak, çok oyuncu ile kullanmak ve tam tersine rakip sahayı alabildiğince genişletip uzatmak... Bunu yapabilirsek Burak, oynarsa Ahmet İlhan veya Olcan’la topu buluşturacak Selçuk, Emre ve Arda gibi oyuncularımız var. Ama çok adamla yüklenmek, dar alana sıkışarak oynamak bizim takımı tıknefes olan adam durumuna düşürür. Tıpkı Danimarka maçının ilk yarısı gibi... Yani biz fazla adamla hücum etmeyi henüz beceremiyoruz. Çünkü topla geleni izleyip onun ne yapacağını otobüs bekler gibi beklemekten...

Kadromuz mu Bence; Onur-Gökhan, Ömer, Ersan, Caner- Topal- Selçuk, Emre- İlhan (Olcan), Burak ve Arda... Tabii buradan takımın son durumunu bilmiyoruz. Sakatlar var mı, form durumu, Terim hocayı sıkanlar var mı Derinlik oluşturabilirsek, topla çabuk alan kat eden kimler varsa onlar tercihtir. Tabii ki topun arkasına tam takım geçebilmek kaydıyla... Haydi iyi şanslar! Hayırlı başlangıç!

- Milli Gazete, Kemal Belgin tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/855813/kemal-belgin/sahada-salonda-onemli-gun