Emeklinin fark talebi, enflasyonla büyüyor

2006 yılı, uzun yıllardan beri emeklinin ilk kez enflasyona yenik düştüğü yıl olarak tarihe geçerken, enflasyon farkı talebinde bulunan Türkiye İşçi Emeklileri Derneği nin (TİED) beklentisi de, her ay enflasyon oranlarının açıklanmasından sonra artıyor.

Enflasyon farkı talebinde bulunan Türkiye İşçi Emeklileri Derneğinin (TİED) beklentisi, her ay enflasyon oranlarının açıklanmasından sonra artıyor. TİED Genel Başkanı Kazım Ergün, bu yılın birinci ve ikinci yarısında işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarına yüzde 3 er zam yapıldığını anımsattı.

Bu zamların kümülatif yüzde 6,09 a karşılık geldiğini ifade eden Ergün, Türkiye İstatistik Kurumunun açıkladığı rakamlara göre, yılın 11 ayında gerçekleşen enflasyonun ise yüzde 9,40 oranında gerçekleştiğine dikkati çekti. Emekli aylıklarına yapılan zammın yıl sonu gelmeden çok önce enflasyonun altında kaldığını belirten Ergün, en iyi tahminle yıl sonu enflasyonunun yüzde 10 civarında gerçekleşeceğini, bu durumda emeklilerin kaybının yüzde 4 ü bulacağını savundu.

2006 yılı emekli için ?kara yıl oldu

Ekonomik dengelerin tutturulması çalışmaları sırasında, hükümetin 2006 yılı tahminlerinin şaşmış olmasının emeklilere yapılan zamların enflasyonun oldukça altında kalmasına sebep olduğunu dile getiren Ergün, şunları kaydetti:

"İşçi emeklilerimizin taban aylıkları 476.86 YTL dir. Buna göre enflasyon kaybımız Kasım ayı itibariyle aylık olarak yüzde 3,31 oranında, yani 15.78 YTL civarındadır. Yıl sonu tahminlerine göre ise yüzde 4 lük bir kayıp baz alındığında taban aylık seviyesinden aylık alan her emeklimizin her ay için 19 YTL civarında bir kaybı söz konusu olacaktır. Ne yazık ki 2006 yılı, uzun yıllardan beri emeklinin ilk kez enflasyona yenik düştüğü yıl olarak tarihe geçecektir. Umuyor ve diliyoruz ki hükümetimiz, işçi ve Bağ-Kur emeklilerimizin yaşadığı bu adaletsiz durumu düzeltmek için gerekli çalışmaları başlatır ve açlık sınırının altında kalan emekli aylıklarını hiç olmazsa açlık sınırına çekmek için çaba gösterir."

Ergün, emeklilerin artık açlık sınırında bile aylık almaya razı olduklarını ifade ederek, işçi emeklilerinin, dul ve yetimlerin yüzde 86 sının, Türk-İş tarafından açlık sınırı olarak açıklanan 605,22 YTL nin altında aylık aldıklarını söyledi.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/839511/emeklinin-fark-talebi-enflasyonla-buyuyor