Milli Kriz Yönetimi Tatbikatı başladı

ANKARA BÜROSU

Biyolojik ve kimyasal tedbirlere ilişkin Türkiye nin imkân ve kabiliyetini denemek amacıyla düzenlenen Güven 2006 Milli Kriz Yönetimi Tatbikatı başladı. Üç gün sürecek olan tatbikat 6 şehirde bütün kurumların katılımıyla gerçekleştirilecek.

Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği nin koordinatörlüğünde Başbakanlık ve Genel Kurmay Başkanlığı ile 15 Bakanlık ve 17 Kamu kurum ve kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirilecek olan Güven 2006 Milli Kriz Yönetimi Tatbikatı nın basına brifing kısmında açış konuşmasını yapan Tatbikat Koordinatörü Tuğgeneral Tuncer Erinmezler, tatbikatın konseptini anlattı. Tatbikatın asimetrik tehditler de dâhil olmak üzere dış tehdit ve buna paralel olarak gelişen yaygın şiddet hareketlerinden kaynaklanan bir krize karşı milli seviyede alınacak tedbirler üzerine inşa edildiğini bildiren Erinmezler, "Bu kapsamda tatbikat, toprak bütünlüğüne yönelik, kimyasal ve biyolojik nitelikli terörist saldırıları da içeren, asimetrik tehdidin de dâhil olduğu yüksek yoğunluklu bir kriz ortamında, kriz yönetimi mekanizmasının işletilmesini içermektedir. Tatbikat çok geniş bir katılımı ön görmektedir" dedi.

Telekomünikasyon Kurumu, RTÜK, BDDK, TMSF, SPK gibi kurumların ilk kez davet edilerek katılımlarının sağlandığı Güven 2006 Tatbikatı nda katılan illerden Adana, Antalya ve Mersin in seferberlik planlarının da deneneceğini bildiren Tuğgeneral Tuncer Erinmezler, "Bildiğiniz gibi, terörizm, etnik çatışmalar, kitle imha silahlarının kontrolsüz olarak yayılması, yasadışı göçler ve teknolojik tehditler gibi çok yönlü riskler ve ?asimetrik tehditler gündemi oluşturmaya başlamıştır" diye konuştu.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/839164/milli-kriz-yonetimi-tatbikati-basladi