Marmara Denizi ne "kültür" dalışı

Bursa‘da Uludağ Üniversitesi‘ne mensup su altı arkeologlarının, Güney Marmara kıyılarında tarama çalışmaları başlatarak bölgenin kültür envanterini ortaya çıkaracağı bildirildi.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin, 2007 Ocak ayında başlatılacak çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Antik Çağ‘da önemli deniz ticaretlerine ve ulaşımlarına mekan olan bölgede sosyal hayatı aydınlatıcı ipuçları elde etmeyi ümit ettiklerini belirten Prof. Dr. Şahin, "Su altı taramaları, Ocak ayında Gemlik ve Mudanya‘dan başlatılacak. Projede, benim başkanlığımda 20 kişilik bir ekip görev alacak. Çalışmalar 2007 Ocak ayında start alacak ve 3 yıl sürecek. Çalışma yoğunluğu, deniz altı bulguların yönlendirmesine göre belirlenecek. Projeyi, UÜ Sualtı Araştırmalar Topluluğu (USAT) ve Arkeoloji Bölümü yürütecek. USAT ekipman, Arkeoloji Bölümü de kalifiye eleman desteğinde bulunacak. Proje 2 aşamadan oluşuyor. 300 bin YTL‘ye mal olması beklenen birinci bölümde, Mudanya ve Gemlik limanlarının taranması var. 2. ayak da Erdek‘te bulunan Kyzikos‘ta sürdürülecek. Bu çalışmalar da 2010 yılında başlayacak. Deniz ticareti ve ulaşımında kullanılan yöntem ve aletler ile sosyal hayat konusunda, önemli ipuçları elde etmeyi ümit ediyoruz. Araştırmalar, Marmara suyunun ısınmaya başladığı Mayıs ayında yoğunlaşacak" dedi.

Projenin Marmara‘da ilk olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Şahin, Antik Çağ‘da bölgenin çok önemli deniz ticaretine sahne olduğunun bilindiğini hatırlatarak, "Marmara Denizi, Karadeniz ve Ege Denizi arasında bir geçiş noktası durumunda. Her iki denize de kıyısı bulunan kentlerin birbirleri arasındaki ilişkiler, kullandıkları malzemeler ve sosyal hayat bu çalışma ile ilk kez somut olarak ortaya konulmuş olacak. Karadeniz dendiği zaman Orta Asya‘ya, Çin‘e açılan kapı demektir. Bu açıdan, çalışmaların önemi büyüktür. Marmara‘nın su altı kültür zenginlikleri hakkında, ilk kez bir çalışma başlatılmış olacak" diye konuştu.(iha)

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/839090/marmara-denizi-ne-kultur-dalisi