Emeklinin hali içler acısı

Emekliler Birliği Sendikası (Emekli Bir-Sen) Genel Başkanı İsrafil Odabaş, emeklilerin maaşının yetersiz olduğunu belirterek, bu maaş ile geçinen 4 kişilik bir ailenin aylık zorunlu harcamasını temsilen alışveriş yaptı. İhtiyaç maddelerini temsilen alan Odabaş ın listesindeki ürünler, 410 YTL 75 YKr tuttu.

ANKARA

Emekliler Birliği Sendikası (Emekli Bir-Sen) Genel Başkanı İsrafil Odabaş, emeklilerin maaşının yetersiz olduğunu belirterek, bu maaş ile geçinen 4 kişilik bir ailenin aylık zorunlu harcamasını temsilen alışveriş yaptı.

İsrafil Odabaş, Strazburg Caddesi nde bir marketten yaptığı alışverişte, emekli aylığı ile geçinen 4 kişilik bir ailenin temel ihtiyaçlarını karşıladı.

Odabaş, 360 ekmek, 4 kilo peynir, 3 kilo zeytin, 5 kilo yağ, 4 kilo şeker, 2 kilo çay, 4 kilo et, 5 kilo pirinç, 5 kilo mercimek, 5 kilo salça, 10 kilo un, 4 kilo deterjan, 8 kilo kuru fasulye, 8 kilo soğan, 10 kilo patates, 30 kilo sebze ve meyve, 8 kilo makarna ve 4 koli yumurta alınması gerektiğini söyledi.

İhtiyaç maddelerini temsilen alan Odabaş ın listesindeki ürünler, 410 YTL 75 YKr tuttu.

Bunun içinde su, elektrik, doğalgaz, telefon faturası, bina aidatı gibi harcamaların bulunmadığını ifade eden Odabaş, emeklinin 450-500 YTL gibi bir maaşla geçinmeye çalıştığını belirtti.

Odabaş, daha sonra, Sıhhiye metro çıkışında, ellerinde "Emekliler de sendikal yasa istiyor", "Bizim yüzümüz mezar da mı gülecek" yazılı dövizlerle toplanan grup adına basın açıklaması yaptı.

AKP hükümetinin emekliyi tamamen gözden çıkardığını iddia eden Odabaş, "Hiçbir emekli, aldığı maaşla geçinemiyor" dedi.

Odabaş, çalışan emekliye "vergi yükü getirilmesini" de eleştirdi. İsrafil Odabaş, 2007 bütçesinde de emekli maaş artışı için herhangi bir ödenekten söz edilmediğini söyledi.

Emekliye verilen maaşın çok görüldüğünü, ek vergi alınmak istendiğini dile getiren Odabaş, emeklinin ikinci bir işte çalışmaktan başka çaresi olmadığını kaydetti.

Odabaş, emeklilere Kurban Bayramı nda kurban parası verilmesini istedi.

Açıklamanın ardından, "hükümet görevlisi ile emeklinin arasında geçen" mizansen sunuldu. (a.a)

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/838612/emeklinin-hali-icler-acisi