İşsizlikte büyük patlama

TÜİK in yüzde 9.1 olarak açıkladığı işsizlik, işsiz olduğu halde iş aramayanlarla, kısa süreli çalışanlar ve mevsimlik çalışanlardan o mevsimde çalışmayanlar da dahil edildiğinde yüzde 16.1 e, işsiz sayısı ise 4 milyon 460 bine çıkıyor.

Türkiye de işsiz olduğu halde iş aramayanlarla, kısa süreli çalışanlar ve mevsimlik çalışanlardan o mevsimde çalışmayanlar da dahil edildiğinde gerçek işsiz sayısının 5 milyona yaklaştığı belirlendi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) çeşitli uluslararası standartlara göre yaptığı sınıflamada, özellikle işsiz olduğu halde iş bulmaktan umudunu kestiği için iş aramayan, ancak iş bulsa hemen çalışabilecek durumda olanları işgücüne ve dolayısıyla işsiz sayısına dahil etmiyor. Bunun yanı sıra mevsimlik çalıştığı için o mevsimde işi olmayanlar da işgücüne ve işsizler arasına alınmıyor.

TÜİK in Eylül 2006 dönemine (ağustos-eylül-ekim) ilişkin hanehalkı işgücü araştırmasının sonuçlarına göre, Türkiye de 1 milyon 954 bin kişi iş bulmaktan umudunu kestiği için işgücüne dahil edilmedi. Mevsimlik çalışanlardan 190 bin kişi de işgücüne ve işsizler arasına alınmadı. TÜİK in bu nedenle işsiz ordusuna dahil etmediği "işsizlerin" sayısı 2 milyon 144 bin kişiyi buluyor. Söz konusu kişiler işgücüne dahil edildiğinde Türkiye deki toplam işgücü 27 milyon 588 bin kişiye, TÜİK in 2 milyon 316 bin kişi olarak açıkladığı işsiz sayısı ise 4 milyon 460 bin kişiye ulaşıyor. Buna göre, TÜİK in yüzde 9.1 olarak açıkladığı işsizlik oranı yüzde 16.1 olarak hesaplanıyor.

Geçen yılın aynı döneminde ise TÜİK, Türkiye de 1 milyon 686 bin kişiyi iş bulmaktan umudunu kestiği için işgücüne dahil etmemişti. Mevsimlik çalışanlardan 232 bin kişi de işgücüne ve işsizler arasına alınmamıştı.

TÜİK in bu nedenle işsiz ordusuna dahil etmediği "işsizlerin" sayısı 1 milyon 918 bin kişiye ulaşmıştı. Söz konusu kişiler işgücüne dahil edildiğinde Türkiye deki toplam işgücü 26 milyon 907 bin kişiye, TÜİK in 2 milyon 423 bin kişi olarak açıkladığı işsiz sayısı ise 4 milyon 341 bin kişiye ulaşmıştı. Böylelikle TÜİK in geçen yıl eylül döneminde yüzde 9.7 olarak açıkladığı işsizlik oranı yüzde 16.1 olarak belirlenmişti.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/838398/issizlikte-buyuk-patlama