Çin e 44 kategoride kota uygulanacak

Dış Ticaret Müsteşarlığı, Çin menşeli bazı tekstil ve konfeksiyon ürünlerinin ithalatında kota uygulamasına karar verdi.

Dış Ticaret Müsteşarlığı İthalat Genel Müdürlüğü nün yaptığı inceleme çerçevesinde, "Çin Halk Cumhuriyeti nde mevcut tekstil ve konfeksiyon kapasitesinin artmaya devam ettiği" ve "Çin Halk Cumhuriyeti menşeli ithalatın, pazar bozulması ve pazar bozulması tehdidi nedeniyle ticaretin düzenli gelişimini tehdit ettiği" belirlendi.

Belirli Tekstil Ürünleri İthalatında Gözetim ve Korunma Önlemlerini Değerlendirme Kurulu, ÇHC menşeli belirli tekstil ve konfeksiyon ürünlerinin ithalatında miktar kısıtlaması (kota) uygulamasına karar verdi.

Kotaların dağıtımında İTKİB görevli

Listede yer alan tekstil ve konfeksiyon ürünleri, bir gümrük beyannamesi kapsamında 25 kilogram ve 50 adet/çift/takımdan daha az miktarda ithal edilecek ise kota miktarından düşürülmeksizin ithal lisansı ile ithal edilecek.

Söz konusu kota muafiyeti, her firmaya bir defaya mahsus olmak üzere uygulanacak. Kota dağıtımı, başvuru sırası dikkate alınmak suretiyle "ilk gelen ilk alır" yöntemiyle yapılacak. Kotaların dağıtımı ve yönetimi konusunda İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği (İTKİB) görevli olacak.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/838394/cin-e-44-kategoride-kota-uygulanacak