Tartışmalı afiş geri çekildi!

ALİ CURA / ANKARA

Kızılay ın kurban bağışı kampanyasını duyurmak için kullandığı Hz. İbrahim in oğlu İsmail i kurban ederken elinde koç ile gökten inen melek Cebrail i ?saçı çiçekli, iki kanatlı bir kadın şeklinde tasvir eden afiş ve tanıtımlar gazetemizin haberi üzerine geri çekildi ve yeni bir tanıtım afişi hazırlandı. Kızılay Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Selahattin Bostan, "Kamuoyunda meydana gelen hassasiyet üzerine bu afişleri hemen toplattık ve yenisini tasarladık" dedi.

Kızılay ın Cebrail i kadın olarak tasvir eden ve Hazreti İbrahim in suretine yer veren minyatür resimli afiş gazetemizin haberi üzerine kamuoyunda meydana gelen hassasiyet nedeniyle kaldırıldı. Kızılay Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Selahattin Bostan konu ile ilgili yaptığı açıklamada, gazetemizin haberi üzerine kamuoyunda oluşacak hassasiyet düşüncesi ile hemen afişleri hemen toplatmaya başladıklarını dile getirdi.

Şu ana kadar yüzde 95 oranında söz konusu afiş ve tanıtımları geri çektiklerini kaydeden Bostan, bu kadar büyük oranda bir tanıtımının geri çekilmesinde de bazı zorlukların olacağına dikkat çekti. Gazetemizin haberi üzerine hemen şubelere gönderilen afiş ve tanıtım broşürlerinin geri çekildiğine dikkat çeken Bostan, billboard üzerindeki afişlerin değişmesi için de ilgili firmaya talimat gönderildiğini vurguladı.

Söz konusu tanıtımın yerine yeni bir tasarım oluşturduklarını da açıklayan Bostan, "Aslında biz bu broşür ile ?İnsan hayatı kutsaldır. İlk kurban hayat kurtarmıştı sloganı ile kesilecek kurbanların insanların hayatlarının kurtarılmasına vesile olmasını amaçlamıştık. Minyatür resim toplumun hassasiyetlerine uygun olmadığı için değiştirdik" açıklamasını yaptı.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/838240/tartismali-afis-geri-cekildi