Asgari ücrette enflasyon oyunu

Merkez Bankası yılın ilk 6 ayı için enflasyonu 6.7 hedeflerken, hükümet asgari ücretliye aynı dönem için yüzde 5.9 luk artışı reva gördü.

SADETTİN İNAN / ANKARA

AKP, aç insanlarla enflasyon oyunu oynuyor. Merkez Bankası, 2007 nin ilk 6 ayında enflasyonun yüzde 6,7 olacağını hedeflerken, asgari ücretliye ise aynı dönemde yüzde 5,9 artış yapıldı. Yüzde 6,7 lik beklenti ise Merkez Bankası nın en iyimser tahmini.

Kötümser tahmini ise yüzde 8,7. Yani Merkez Bankası, enflasyonun 2007 nin ilk 6 ayında yüzde 6,7 ile 8,7 arasında oynayacağını hedefliyor. Merkez Bankası nın enflasyon hedefleri ortada iken Çalışma Bakanı Başesgioğlu, 5,9 luk artışı savunmak için hedeflenen enflasyonun üzerinde artış yapıldığını söyledi.

Hükümet, geçen yıl 2006 için geçerli olacak asgari ücrete yüzde 8,6 oranında artış yapmıştı. O zamanda aynı enflasyon savunmasını yapan AKP hükümeti, asgari ücretliyi enflasyona ezdirmediğini iddi etmişti. Ancak gelinen noktada enflasyon 9,8 e çıkarken, asgari ücrette 1 puanın üzerinde erime yaşandı.

Açlıkla mücadele eden milyonlarca asgari ücretli göz göre göre aldatılıyor. AKP, resmi rakamlara göre 3 milyon 42 bin asgari ücretliyi yine sefalete mahkûm bıraktı. Asgari ücrete 2007 için yapılan artış, gerçekleşen enflasyon bir tarafa hedeflenen enflasyonun bile altında kaldı. Merkez Bankası, 2007 için hedeflenen yüzde 4 enflasyona ancak yılsonunda yani Aralık ayında ulaşmayı hedeflerken, Çalışma Bakanlığı bu yüzde 4 ü 2007 nin tümü için geçerliymiş gibi göstermesi dikkat çekti.

Merkez Bankası nın beklentilerine göre enflasyonun Mart sonunda 9,2 Haziran sonunda ise 6,7 olması hedefleniyor. Buna göre asgari ücretin yılın ilk aylarında enflasyon karşısındaki kaybı 3,3 lere çıkarken, 6 ncı ayın sonunda bile 1 puana yakın bir erime söz konusu olacak.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/838204/asgari-ucrette-enflasyon-oyunu