Ayasofya'da gizemli olay! Taşın arasından parşömen çıktı

Danıştay kararıyla geçen yıl 24 Temmuz'da yeniden ibadete açılan Ayasofya Camisi'nde inanılmaz bir olay. Ayasofya Camii'nde bir mermer bloktan yazıların olduğu kağıtlar bulundu. Cemaat hemen polise haber verdi. Polis taşın altında poşet içerisine gizlenmiş, parşömen ve farklı desenler çizilmiş kağıt parçaları buldu.

Polisler, Ayasofya Camisi'nin içerisinde yaptığı incelemede duvarın altı kısmında yaklaşık 30 santimetre genişliğinde ve 10 santimetre uzunluğundaki bir taşın yerinden çıkarılarak gizemli parşömenlerin arkasına gizlendiğini ortaya çıkardı.

5 parça halinde rulo haline getirilmiş kağıtlar ve ilginç resimlerin yer aldığı parşömenler polis tarafından muhafaza altına alındı. Soruşturma başlatan savcılık, çıkan parçaların tarihi eser olup olmadığını belirlenmesi için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nden inceleme istedi.

Olay savcılığa aktarıldı.

Sabah'tan Atakan Irmak'ın haberine göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, taşın ardından çıkanların tarihi eser olup olmadığının belirlenmesi ve yazılarda ne yazıldığının tespiti için İstanbul İl Kültür Turizm Müdürlüğüne yazı yazdı. Bulunan yazılarla ilgili soruşturmanın sürdüğü bildirildi.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/8332009/ayasofyada-gizemli-olay-tasin-arasindan-parsomen-cikti