BM'den Libya uyarısı: Seçimleri engelleyenlere yaptırım uygulanacak

Libya’da seçim tarihi yaklaştıkça, tedirginlik artıyor.

BM Güvenlik Konseyi ortak bir açıklama yayımlayarak, Libya'da 24 Aralık'ta seçimlerin düzenlenmesi ve seçim sonrası barışçıl geçiş çağrısı yaptı.

Açıklamada, Libyalı taraflardan, siyasi rakiplerine ve seçim sonuçlarına saygı göstermesi istenerek, "Libya'da barış, istikrar ve güvenliği tehdit eden, seçimler dahil siyasi geçişi engelleyen ya da baltalayan kişi ve kuruluşlara yaptırım uygulanabilir" ifadeleri kullanıldı.

Başkanlık ve parlamento seçimlerinin özgür, adil, güvenilir ve kapsayıcı olması talep edilen açıklamada, kadınların ve gençlerin de seçimlerde temsil edilmesi gerektiği vurgulandı.

Açıklamada, ülkedeki tüm yabancı güçlerin ve paralı askerlerin çekilmesi çağrısı yapıldı.

Öte yandan,  Libya Yüksek Seçim Komisyonu, devlet bakanlığı seçimleri için aralarında ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in de bulunduğu 73 adaydan oluşan ön listeyi açıkladı.

Adaylık başvurusu kabul edilen 48 kişi arasında Ulusal Birlik Bükümeti Başkanı Abdulhamid ed-Dibeybe, Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih, eski Dışişleri Bakanı Fethi Başağa ile Halife Hafter gibi isimler yer aldı.

Başvurusu reddedilenlerin yer aldığı 25 kişilik listede ise Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi'nin yanı sıra eski Başbakan Ali Zeydan ve eski Milli Genel Kongre Başkanı Nuri Busehmin'in ismi dikkati çekti.

 

 

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/8331317/bmden-libya-uyarisi-secimleri-engelleyenlere-yaptirim-uygulanacak