Güçlendirilmiş parlamenter sistem görüşmeleri tamamlanıyor

Muhalefet partilerinin bir araya geldiği Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Görüşmeleri sürüyor. Görüşmelerde CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve Deva Partisi genel başkan yardımcıları, “Gelecekte nasıl bir Türkiye istendiğine” ilişkin Anayasal ve yasal düzenlemelerin temel ilkelerini görüşüyor. Son görüşmede, demokratik hakların genişletilmesi ve kurumların yapısı gündemiyle toplandı.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ELE ALINDI

Basın özgürlüğü konusunun derinlemesine ele alındığı görüşmede, Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK) üye seçimine dair kararlar alındı. Alınan karara göre RTÜK üyelerini yine Meclis seçecek ancak seçilecek adayları meslek örgütleri ve iletişim sektörü önermesi konusunda uzlaşmaya varıldı.  Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) Anadolu Ajansı ve Basın İlan Kurumunun bağımsız ve tarafsızlığının güçlendirilmesine yönelik kararlar alındı. Kadın haklarının da detaylı bir şekilde ele alındığı görüşmede, genel anlamda uzlaşı sağlandı.

HAFTAYA TOPLANTILAR TAMAMLANIYOR

Gelecek hafta yapılacak son toplantıyla görüşmeler tamamlanacak. Söz konusu gelecek haftaki toplantıda, kamu yönetimi konularının masaya yatırılması bekleniyor.  Mülakat, torpil gibi konuların ele alınacağı toplantıda, üniversitelerin yapısı, düzenleyici denetleyici kurumlar ve siyasi etik yasası görüşülecek. Görüşmelerin ardından hazırlanacak kısa bir metnin kamuoyuyla paylaşılması planlanıyor. Ayrıca hazırlanacak metinler 15 Aralık’ta genel başkanlarına sunulacak. 

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/8330397/guclendirilmis-parlamenter-sistem-gorusmeleri-tamamlaniyor