Ekmek götürür

Elif Örs
Elif Örs

Sene 2007… 22 Temmuz 2007 Genel Seçimleri için arazide Saadet Partisi milletvekili adayları ile esnaf ziyaretleri, çarşı-pazar ziyaretleri, ev ziyaretleri yapıyoruz. Bir önceki seçimde AKP iktidarı elde etmiş, yapacağı işleri ortaya koymuş; dış ilişkilerde ırkçı emperyalizmin rotasından gideceğini, iç işlerinde Avrupa Birliği’nin dayattığı “torba yasalarla” Meclis’ten geçirilen kanunları uygulayacağını göstermiş, ekonomide de 2001 Ekonomik Krizi sonucu Dünya Bankası’ndan ülkeye transfer edilen Kemal Derviş’in (Derviş daha sonraki bir açıklamasında ekonominin yönetiminde kendisi olsa AKP’nin gerçekleştirdiği kadar başarılı olamayacağını söylemişti) getirdiği küresel güçlere eklemlenmiş faizli kapitalist sisteme entegre çalışacağını göstermişti. 2002 Seçimleri’ne göre muğlâk olan bir durum kalmamış, iktidara taşınan kadroların “Milli Görüş gömleğini” çıkarmanın gerekleri olan her işe imza attıklarına milletçek şahit olmuştuk. Kısaca özetlemek gerekirse 2002 Seçimleri öncesi Erbakan’ın uyardığı, “Aman haaa!” dediği meselelerin artık kanunlara ve uygulamaya konulmuştu.

Şimdi neden bu konuları hatırlatıyoruz. İnsan hayatında bir mesele vuku buluyorsa o sadece o anda meydana gelen bir mesele değildir. Bir ülkenin de… Bir meselenin öncesi, sebepleri ve yaşanılan sonuçlar vardır. Şu an ülkemizde yaşanan ekonomik ve sosyal buhran bu zamanın meselesi değildir. 2007 Seçimleri’nde ülkenin gideceği rotası belli olan durumdan vazgeçilmemiş olmasının sonucudur. 2001 Krizi’nin ardından kurtuluş olarak sunulan ekonomik model ret edilseydi ve “Adil Ekonomik” modeli uygulamaya seçilseydi bu yaşadıklarımız yaşanmayacaktı. Davulun sesini uzaktan duyduğumuzda milletimize düğün gibi geldi. Ama geldiğimiz nokta davul dibimizde ama ortada düğün müğün yok. O sıralar duyduklarımızda büyük ihtimal Hayım Naum Doktrini’nin kutlamaları davullarının sesiydi. Ve maalesef her meselede olduğu gibi ülkemizde işin özüne, temel meselelerine inerek konuları ele alanlar yine yok.

O seçimlerde tarihe geçen Erbakan Hoca’mızın ESAM Konferansları da gerçekleşti. “Milli Kurtuluş Konferansları” başlığında dört konuda seçime doğru her hafta bir konu üzerinde Erbakan milletimizi uyarmaya devam etti. 2007 Genel Seçimleri’ni Çanakkale Savaşı’na benzettiği bu konuşmalarında, “Var mı olacağız, yok mu olacağız, buna karar verme seçimidir” diyerek uyarmıştı. Ve bu “Milli Kurtuluş Konferansları”nın birincisinin başlığı “İşbirlikçiler ve AKP’nin Ekonomik Yıkımı” idi. Ve ülkenin şu an geldiği nokta…

Erbakan’ı anlamadan, Erbakan’ın altını kalın kalın çizdiği Hayım Naum Doktrini’ni anlamadan bu krizlerden çıkamayacağımız bir gerçek olarak önümüzde duruyor. Naum’un dediği: “Anadolu insanının bu imanı varken harple alamıyorsunuz. Öyleyse ne yapacaksınız? İşsiz bırakacaksınız, aç bırakacaksınız, borçlu yapacaksınız, maneviyatını bozacaksınız, sonra yumuşak lokma olarak yutacaksınız.” Bu maddelerden gerçekleşmeyen kaldı mı son 19 senede?

Erbakan 2007 Seçimleri’nde şunları da tarihe kayıt düştü: “AKP onların desteği ile başa geldiği için onların çizdikleri programın dışına çıkamıyor. 5 senelik AKP iktidarında Türkiye’de gerçekleştirdikleri manevi işgali, maddi işgalle tamamlayacaklar. Irak gibi değil. Türkiye’yi yumuşak lokma haline getirerek almak istiyorlar. Türkiye’nin yöneticilerini kullanmak suretiyle Türkiye’yi İsrail’e köle yapmak istiyorlar. …Üzerimizde Hayım Naum planı nasıl uygulanıyor? Niçin işsiz, aç bırakılıyoruz? Çünkü adamın planı var. Bu AKP dediğin, at yarışı spikeridir sadece. Atın üzerindeki jokey değildir. 5 sene boyunca Hayım Naum Doktrini’nin taşeronu olarak kullanıldılar. Türkiye’nin yıkılması için kullanıldılar.”

Gelinen noktada iktidarın kriz yokmuş gibi davranması, muhalefetin ve milletin tepkilerinin “abartı” olarak iktidarın yorumlaması Erbakan’ın 2007’de dediklerini bir daha haklı çıkarıyor.

Saadet Partisi milletvekili adaylarıyla 2007’de Çifteler ilçesi çarşısında gezerken emekli güngörmüş bir amca, Erbakan’ın her şeyi kalem kalem açıkladığı zamanlarda bize şöyle demişti: “Kızım biz ekmek partisindeniz. Ekmek nerede biz oradayız!”

- Milli Gazete, Elif Örs tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/8330349/elif-ors/ekmek-goturur