Ayçiçek yağı fiyatları durdurulamıyor! Parası olan şimdiden alıyor

Dolar kurundaki rekorlar nedeniyle ürünlere sürekli zam geliyor.  Market raflarında duran her ürüne yansıyan zamlar vatandaşlara zor zamanlar yaşatıyor.  Ancak son dönemlerin en sık zamlanan ürünü şüphesiz  ayçiçek yağı oldu.

AYÇİÇEK YAĞI FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDECEK

Edirne’de üreticilikle uğraşan Ziraat Mühendisi Cengiz Yorulmaz yağ fiyatlarındaki artışın devam edebileceğine dikkat çekerek, “Bu kış çok zor geçecek” dedi.

Yorulmaz açıklamasının devamında şu örneği verdi:

“Geçen sene kilosunu 1 lira 80 kuruşa aldığım gübreyi bu yıl 10 lira 50 kuruşa alıyorum. Yani gübrenin fiyatı bir yıl içerisinde 10 kat arttı. Akaryakıt ve doğalgaz çok pahalandı. Gelecek sene marketlerde daha yüksek gıda fiyatlarıyla karşılaşacağız. Çünkü çiftçi bu yıl tarlasına yeterince gübre atamayacak, tarlalardaki verim düşecek”

STOKÇULUK YAPMAYIN UYARISI GELDİ

Öte yandan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise yaptığı açıklamasında mevcut krizin son bulması için yağın üreticiden vatandaşlara bakkallar aracılığı ile ulaştırılması gerektiğini belirtti. Palandöken’in o açıklamaları şu şekilde:

“Fabrikalardan direkt vatandaşa arz için bakkallarımız aracı olmaya hazır. Bakkallarda stok yapmak mümkün değil ve ayrıca rekabet vardır. İki bakkal birbirine rakiptir ve fiyatını düşürür. Zincir marketlerde ise İstanbul’da düğmeye basıp Hakkari’deki fiyatı belirlersin.

Üretimde bir sorun olmamasına rağmen rafların boş kalması, stokçuluk yapmanın kimseye bir faydası olmayacaktır. Bakkallarımız aracılığıyla bu durum hızlı bir şekilde çözülebilir. Zincir marketlerle rekabet edecek unsurların gelişmesi gerekiyor.

Her şeyin fiyat artışı dolara endeksleniyor. Çiftçi haklı, onun girdi fiyatları dolara bağlı olarak doğrudan artıyor. Ama mamul hale gelmiş bir temel gıda ürününde, senin dolarla senin ne işin var? Herkes birbirine bakıp zam yapıyor. Stokçuluk yapmanın kimseye bir faydası olmayacaktır”

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/8321341/aycicek-yagi-fiyatlari-durdurulamiyor-parasi-olan-simdiden-aliyor