İYİ Partili isim araba fiyatları için video çekmişti: Cevap gecikmedi

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, sosyal medya hesabından araba fiyatları için video çekerek otomobil satıcılarının ÖTV düşüşünü yansıtmamak için seri halde plaka alarak, kullanılmayan araçları ikinci el diye fahiş fiyatla piyasaya sürdüğünü iddia etmişti.

"SIFIR ARABALAR İKİNCİ EL DİYE DAHA YÜKSEK FİYATLA SATILIYOR"

Videoda eli ile seri halde dizili olan arabaları göstererek Usta, "Hepsi seri haldedir plakaların. Bu araçların hiçbirisi ikinci el değil. Bu araçlar hiç kullanılmamış. Sadece plaka takılmış Bunlar ikinci el olarak satılıyor. Sıfır araç ikinci el olarak satılıyor. Dolayısıyla 50-60 bin lira vergi düşüşünü yansıtmıyor. Daha yüksek fiyatla piyasaya sürülüyor" demişti.

EMRE ÖZPEYNİRCİ'DEN İYİ PARTİLİ İSME CEVAP

İYİ Partili Erhan Usta'nın bu açıklamalarını otomotiv yazarı Emre Özpeynirci'den cevap geldi. Sosyal medya hesabından Usta'nın paylaşımını alıntılayan Özpeynirci, "Denizli’deki görüntülenen bu araçlar Gediz Enerji’ye satılan filo araçlarıymış" dedi.

Seri plakaların takılı olduğu araçları Gediz Enerji’ye satılan filo araçları olduğunu açıklayan Özpeynirci, "Peyderpey sahaya gönderilen araçlar yani.
Zaten videoda görünenlerin bazıları da hafif ticari araç. (Dokker) Yani ÖTV’si %15 olduğu için bahsedilen vergi kapsamında değil." ifadelerini kullandı.

Öte yandan otomotiv ile ilgili açıkladığı veriler ile tanınan EBS Danışmanlık'ın sahibi Erol Şahin ise Emre Özpeynirci'nin paylaşımına "Şaşırdık mı!? Memlekette bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunması adet oldu. Bu şartlarda hali ile inanılmaz bir bilgi kirliği ve spekülasyon oluşuyor." diye destek vererek Erhan Usta'ya tepki gösterdi.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/8315832/iyi-partili-isim-araba-fiyatlari-icin-video-cekmisti-cevap-gecikmedi