Askeri lojistik mercek altına alınacak

Türkiye’nin ilk ve tek askeri lojistik ve destek sistemlerine odaklanan ve Ankara’da gerçekleştirilecek zirveye sayılı günler kaldı. Türk savunma sanayisinin yaklaşık 400 milyar dolarlık hacme sahip askeri lojistik sektöründen pay almasını sağlayacak ihracat çözümlerinin ve askeri lojistikteki dijital dönüşümün ele alınacağı Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi (DLSS), 7-8 Aralık 2021 tarihlerinde düzenlenecek.

SEKTÖRÜN TÜM PAYDAŞLARI DLSS’DE BULUŞACAK

Zirveye katılacak sektörler arasında; kara araçları ve alt sistemleri, kara ve havadan nakliye, silah sistemleri, alt sistemler ve mühimmat, roket ve füze sistemleri, elektro-optik ve elektronik sistemler ile lazer ve güdüm sistemleri, elektronik harp sistemleri, keşif, gözetleme ve sınır güvenliği, haberleşme, bilişim ve yazılım sistemleri, lojistik, bakım, onarım ve mühendislik hizmetleri, askeri tekstil, bot ve kamuflaj, balistik ve kalibrasyon çözümleri, KBRN sistemleri, AR-GE, muharebe destek hizmetleri gibi sektörler yer alacak.

ASKERİ LOJİSTİK GÜÇ DENGESİNDE ÇOK ÖNEMLİ

Düzenlenecek zirve ile ilgili gazetemize bilgi veren DLSS Komitesi Başkanı Sami Atalan, askeri lojistik sektörünün hacminin yaklaşık 400 milyar dolar olduğunu söyleyerek yerli ve milli savunma sanayimizin bu sektördeki fırsatlara uygun çözümler geliştirmesi halinde önemli bir güç olabileceğini aktardı. Atalan, “İstenilen zamanda istenilen büyüklükte bir kuvveti istenilen yere aktarmak her ülke için edinilmiş bir kabiliyet değil. Bu açıdan Türkiye çok önemli bir potansiyele sahip. Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi ile hem bu alandaki yetkinliğimize dikkat çekmeyi hem de pazarda bekleyen fırsatları gündeme taşımayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/8307814/askeri-lojistik-mercek-altina-alinacak