Çeyrek altın vatandaşa artık lüks oldu! İşte güncel altın fiyatları

Türkiye’de ekonomik krizin göstergesi sayılan döviz kurundaki rekorlar nedeniyle fiyat seviyeleri sürekli yukarı doğru “güncelleniyor”. Artan kurlar nedeniyle hemen her alanda fiyatlar yükselirken, “Maaşı dolarla mı alıyorsunuz?” gayri ciddiliğinin faturası da doğrudan halka çıkıyor.

Türk Lirası’ndaki mütemadiyen süren değer kaybı yerine suni gündemleri konuşmayı tercih eden siyasi iktidar ve medyası, piyasalardaki ateşi ise gizleyemiyor. Altının gramı, döviz kurundaki sert yükselişin de etkisiyle 618 lirayı görürken, vatandaşın en kolay ulaşabildiği ziynet olan ve düğünlerde genellikle takı olarak kullanılan çeyrek altın fiyatı 1.025 liraya yükseldi. Eskiden "ucuz" olduğu için tercih edilen çeyrek dahi vatandaşa artık lüks oldu.

KAPALIÇARŞI ALTIN FİYATLARI

İstanbul'un kalbinin attığı Kapalıçarşı'da altının satış fiyatı belli oldu.

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 618 lira seviyesinde işlem görüyor. Çeyrek altın fiyatı 1.025 liradan satılırken Cumhuriyet altını da 4.162 liradan satılıyor.

Uzmanlar, küresel piyasalarda enflasyon endişeleri ile törpülenen risk iştahının altının ons fiyatını desteklediğini belirterek, altının ons fiyatı ve dolar kurundaki yükselişin yurt içinde altın fiyatlarının rekor seviyeye yükselmesine neden olduğunu kaydetti.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/8297674/ceyrek-altin-vatandasa-artik-luks-oldu-iste-guncel-altin-fiyatlari