Masumiyet karinesi ve lekelenmeme hakkı!

Adnan Öksüz
Adnan Öksüz

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ‘Masumiyet Karinesi ve Lekelenmeme Hakkı Sempozyumu’nda önemli mesajlar verdi. Bu mesajlardan bir kısmını sizlerle de paylaşmak istiyorum;
* “Bildiğiniz gibi 2017 yılında CMK’nın 158. maddesinde önemli bir değişiklik yapıldı ve bu değişiklikle, hiç kimsenin asılsız, genel, soyut, mesnetsiz isnatlarla suçlamalara maruz kalmaması için bu düzenlemeler yapıldı. Yersiz suçlamalara maruz kalmamak adına. Ve insanın şeref ve haysiyetini korumamızın, insanı el üstünde tutmamızın da en etkili araçlarından birini hayata geçirdik.”
* “Bugüne kadar 462 bin Soruşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar verilmiştir. 462 bin kişi böylece şüpheli olmamıştır. 462 bin vatandaşımız eğer bu kanun olmasaydı evine, işyerine, fabrikasına, çalıştığı kamu dairesine bir polis gelecek ve savcı huzuruna yersiz bir suçlama nedeniyle ama usul kanunun emredici gereği şüpheli olarak burada lekelenmiş olacaktı.”
* “Kimsenin kimseye çamur atma özgürlüğü yoktur. Kimsenin kişisel kin ve husumetine yargıyı alet etme hakkı yoktur.”
* “Sırf ifade almak amacıyla düzenlenen yakalama emirleri nedeniyle bir mağduriyet ortaya çıkıyordu. Mesai saatleri dışında bir gece ansızın otelde, havalimanında, yolda bu ifade sebebiyle yakalama uygulamaları söz konusuydu ve buna son veren düzenleme yaptık. Bugün itibariyle 6200 vatandaşımız bundan yararlandı.”
* “Masumiyet karinesi ve lekelenmeme hakkını daha da güçlendirecek kapsamını genişletecek bu çalışmalarda ortaya çıkacak önerilerde genişletmeyi hedefliyoruz.”
* “Özellikle insanı ve onurunu, sonu mahkûmiyete çıkmayacak, çürük-temelsiz ithamlar karşısında da korumak gerekmektedir. Ceza adaleti sisteminin ciddiyet ve ihtiyatla işlemesini bu anlamda çok önemlidir. Kolluk delillerini eksiksiz toplamalı, savcı incelemesini, soruşturmasını bihakkın tamamlamalıdır. İtham ancak böyle bir hazırlıktan sonra ortaya çıkmalıdır.”
* “Soyut ve temelsiz suçlamalarla, hiç kimse bırakın dava açılmasını, herhangi bir soruşturma işlemine bile muhatap olmamalıdır.”
* “İnsanı insan yapan değerlerde kimsenin diğerine üstünlüğü olmadığını bu değerleri hep birlikte el üstünde tutmak hepimizin sorumluluğudur. Çünkü insan onurunu korumanın istisnası yoktur, mazereti asla olamaz. Bu konuda politik, ideolojik ayrımcılık yapılması asla kabul edilemez. Söz konusu insan onuru ise bunun iktidarı muhalefeti, a partisi b partisi yoktur.”

***
Ne dersiniz? Sizce de Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün mesajları ve açıklamaları son derece önemli değil mi?

ANLAYANA SİVRİSİNEK…
çok konuşmaz gönlüm benim geveze
değil dil gibi
lâl oldu gayrı
konuştuğunda da gerçi çokça
ol(a)maz dil tercüman
lakin dilimin başka gönlümün başka
konuştuğu olmaz
bazen bulunmaz anlayan
o da ayrı

SELAMİ GÜDER
[email protected]

ERKEN SEÇİM Mİ, BASKIN SEÇİM Mİ?

1) Cumhur İttifakı ortağı MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli dedi ki; “Milliyetçi Hareket Partisi Cumhur İttifakı’nın bir ortağı olsa da işlevi ve üstlendiği demokratik sorumluluğu muhalefettir, bunun yanı sıra TBMM’de denge ve denetleme göreviyle mesuldür.”
2) MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya dedi ki, “Hükümet ortağı değiliz ifadesi sorumluluktan kaçıyoruz anlamında bir ifade değil. 'Hükümet ortağı değiliz', biz daha objektif bakarız. Söylenenlerde haklılık payı olanlar ya da bizim gördüğümüz yanlışlar varsa bu yanlışları da biz dile getiririz.”
3) Eski Adalet Bakanlarından, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi, siyaset kompetanı Cemil Çiçek dedi ki; “Anayasa toplantısında 50+1’in hem bugün hem de gelecekte önemli sıkıntılara sebebiyet vereceğini ve Türkiye’yi bir kaosa sürükleyeceğini söyledim yine söylüyorum. Bu sözlerim iktidar ya da muhalefet yanlısı değil. Söylediğim cümleler gayet açık. 50+1 ciddi problem çıkarıyor. Gelecekte de çıkaracak.”
***
Alt alta koyduğumuz zaman bu cümleleri şöyle yorumlamak da mümkün müdür;
* Bu açıklamalar siyasette suların gittikçe ısındığını gösteriyor.
* MHP Genel Başkanı Bahçeli bir sabah kalkıp tak diye “haydi erken seçime!” diyebilir mi?
* Bu cümleler, erken seçimden de öte baskın seçim ihtimalini güçlendiriyor!

FARKINDA MISINIZ?

Milli Gazete’nin 15’er günlük, aylık periyotlarla okurlarına sunduğu dergiler var. Tümü birbirinden dolu ve değerli dergiler.
* Milli Çocuk dergisi bunlardan birisi…
* Maaile dergisi bunlardan diğeri…
* Fikri dergisi bunlardan bir diğeri…
Bilmiyorum sosyal medyadan izliyor musunuz? Fikri dergisinin son dönemde sosyal medyada o kadar güzel tanıtımları yer alıyor ki! Albenisi yüksek, espri oranı tavan yapan, hoş, insanı gıdıklayan tanıtımlar…
Kim/kimler yapıyorsa tebrikler…

YURT DIŞINDA YAŞAYAN GENÇLER İÇİN "SENARYO OKULU"

* Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), yurt dışında ikamet eden, sinemacılık alanına ilgi duyan genç vatandaşlara yönelik “senaryo okulu” düzenliyor. Proje kapsamında temel senaryo eğitimlerinin yanı sıra atölye derslerinde senaryo yazma pratiğini geliştirmeye yönelik çalışmalar da yapılacak. Proje, 22-25 Aralık 2021 tarihleri arasında Strazburg’ta gerçekleştirilecek.
* Senaryo okuluna 01 Ocak 1986 ve 01 Ocak 2003 tarihleri arasında doğmuş olanlar başvurabilecek. Adayların programa katılabilmesi için; Almanya, ABD, Avusturya, Avustralya, Belçika, Birleşik Krallık, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, İsviçre, Kanada, Norveç ve İtalya ülkelerinde ikamet ediyor olması gerekiyor.
* Programa başvurmak isteyen adayların istenilen belgeleri “[email protected]” adresine e-posta yoluyla göndermesi gerekiyor. Adaylardan programa katılma isteğini ve gerekçelerini bildiren motivasyon mektubu da isteniyor. Programa son başvuru tarihi ise 22 Kasım 2021 olarak belirlendi.
***
Diyeceksiniz ki taa binlerce kilometre ötedeki Amerika var da mesela projede Bosna Hersek neden yok?

Onun da cevabı var; bu proje daha ziyade yurtdışı vatandaşlarımızın yaşadığı coğrafyalar için. Bosna Hersek bizim kültürel soydaş akraba coğrafyasında olduğu için bu ülke için ayrıca benzer çalışma yapılacak…

- Milli Gazete, Adnan Öksüz tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/8295979/adnan-oksuz/masumiyet-karinesi-ve-lekelenmeme-hakki