İslam Memiş'ten yeni öngörü: Gram altında kaçınılmaz son!

Merkez Bankası'nın kararı sonrasında rekor kıran dolar kuruyla birlikte gram  altın fiyatları rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Kasım ayının ilk haftasını 545-555 bandında kapatan  gram altın fiyatları 572 TL'ye kadar çıkarak rekor kırmıştı.

Altın piyasasının merakla beklediği ABD enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde gelerek 30 yılın zirvesine çıkmasıyla gram altın fiyatları 9.90'ı geçen dolar kuruyla birlikte 600 TL'ye dayanarak tarihi rekorunu kırdı.

Haftanın son iş gününde gram altın 594 TL seviyesine konumunu korumaya devam ediyor. Gram altın fiyatlarında yukarı yönlü hareket sürecek mi? Döviz kurlarında tekrar bir aşağı yönlü trend olabilir mi? şeklindeki sorulara Altın piyasası uzmanı İslam Memiş yanıt verdi.

ALTIN ARTIK DOLARLA KOL KOLA YÜRÜYECEK

Haftanın son derece gergin ve stresli geçtiğini belirten İslam Memiş, "Hem döviz kurlarında yaşanan fiyatlamaları hem de gram altın vs emtia fiyatlarında yaşanan fiyatlamaların artık enflasyonda alakalı olduğunu direkt olarak görmüş olduk.  Dolar kuru Cumhuriyet tarihinde yüksek seviyesi olan 9.98 lira seviyesinin üzerinde. Gram altın TL fiyatı 564 seviyesinden haftaya başladı ve bu yükselişini 597 lira seviyesine kadar devam ettirdi. Gümüşün gramı 8 liranın üzerinde devam ediyor. Ons altın 1812-1817 dolar seviyesini kırdı ve 1868 dolar seviyesine kadar çıktı. Ons Gümüş, 25 doların üstünü test etti. Yeni alışacağımız olay şu; dolar endeksi ile dolar varlıklarıyla emtia fiyatlarının yükselişi artık bundan sonra beraber devam edebilir. Dolar varlıkları yükseliyor, emtia varlıkları baskılanacak diye bir durum artık söz konusu değil. Geçici enflasyon yalanının ortaya çıkmasının ardından enflasyon fiyatlaması yavaş yavaş başladı." ifadelerini kullandı.

ONS ALTIN 2 BİN DOLARI GÖRECEK

Yeni öngörüsünü paylaşan İslam Memiş, "Altının ons fiyatı her ne kadar 1868 yükselse de kısa vadede kâr satışlarının gelmesiyle geri çekilecektir. Özellikle 1810-1800 bandına kadar geri çekilebilir. O yüzden bu düşüşler orta ve uzun vadeyi göz önünde bulunduran yatırımcı için alım fırsatı sunacaktır. Enflasyon fiyatlaması karşısında Ons altında yeni zirveler görebiliriz. Yıl sonuna kadar 1900 dolar üzerine ataklar gerçekleştirmesi sürpriz olmayacak. 2022'nin ilk çeyreğinde Ons altında 2 bin dolar seviyesinin üstüne ataklar görebiliriz. Kısa vadeli son düşüşlerin ardından hızlı yükselen bir Ons altın olacağını tahmin ediyorum. Gümüşün ons fiyatı her ne kadar 25 dolara çıkarak burada tutunmaya çalışsa da aşağı yönlü bir trend görüyoruz. 23,65 seviyesine kadar bu gerileme sürebilir. Gümüşün Ons fiyatında ben daha pozitif bir seyir bekliyorum. 24 dolar ve altındaki rakamlar yatırımcısı için iyi alım fırsatları sunabilir. 26 ve 28 dolar seviyesi kırıldığında 30 dolar seviyesi görülebilir, hatta 2022'nin ilk çeyreğine gelmeden de 40 dolar seviyesini deneyebilir." diye konuştu.

GERİ ÇEKİLME KAÇINILMAZ

Gram altın için yeni öngörüsünü paylaşan İslam Memiş, "Altının gram fiyatı, dolar ve Ons altın tarafından büyük destek gördü. Aynı hafta yükseliş gerçekleştirdi. Dolar/TL kurunda teknik olarak geri çekilme bekliyorum. Beraberinde Ons altın ve gram altın fiyatlarında da bir geri çekilme yaşanmasını muhtemel bir sonuç olarak bekliyorum. Gram altında 575 TL destek seviyesi olarak önümüze çıkıyor. Gümüşün gramında 7,50 TL seviyesi destek seviyesi. Bu seviyeleri takip etmeye sürdüreceğiz. Merkez Bankası'nın Kasım ayı PPK kararının dolar kuru ve gram altında etkili olacaktır. Faiz indirimlerine devam etmesi durumunda dolar çift hanelere çıkacağından gram altın ve gram gümüş fiyatlarında yeni rekorlar görebiliriz. Yıl sonunda gram altında 600 TL, gram gümüşte 10 TL seviyesinin gerçekleşeceği öngörüm devam ediyor."

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/8228241/islam-memisten-yeni-ongoru-gram-altinda-kacinilmaz-son