Gram altın daha yükselecek mi? İslam Memiş 'hazır olun' diyerek uyardı

Merkez Bankası'nın kararı sonrasında rekor kıran  dolar kuruyla birlikte gram  altın fiyatları rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Kasım ayının ilk haftasını 545-555 bandında kapatan  gram altın fiyatları 572 TL'ye kadar çıkarak rekor kırmıştı.

Dün altın piyasasının merakla beklediği ABD enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde gelerek 30 yılın zirvesine çıkmasıyla gram altın fiyatları bugün 9.90'ı geçen dolar kuruyla birlikte 600 TL'ye dayanarak tarihi rekorunu kırdı.

Haftanın son iş gününe yaklaşıldığında gram altın 593 TL seviyesine çıktı. Bir günde gelen 20 TL'lik artışın ardından; "Altın fiyatlarında yükselişin sürüp sürmeyeceği? Altın ve gümüş fiyatlarında yeni zirveler görülecek mi? Bu yükselişler satış fırsatı mı, buralardan gram altın alınır mı?" sorularına Altın piyasası uzmanı İslam Memiş yanıt verdi.

ABD ENFLASYONU GELDİ FED'İN YENİ HAMLESİNE HAZIR OLUN

ABD enflasyon verisinin yüzde 5.9 piyasa beklentisinin aksine yüzde 6.2 geldiğini hatırlatan İslam Memiş,"Yaklaşık 5 aydır ifade ettiğim, FED'in manipüle ettiği enflasyonun geçici olmadığını rakamsal olarak görmüş olduk. Enflasyonla insanların fakirleştirildiği bir dünya düzenine gidiyoruz. FED de artık 'yanıldık' diyecektir. Enflasyon geçici değil bunu zaten biliyorlardı. Varlık alımı azaltımıyla 5 aydır piyasayı manipüle eden FED, artık 'erken faiz artırırız' söylemiyle karşımıza çıkacaktır. Buna göre hazırlığımızı yapalım." diye uyardı.

ABD enflasyonuyla birlikte altının Ons fiyatında yükseliş olduğunu belirten İslam Memiş, "Enflasyon verisi açıklandıktan sonra Ons altın 1868 dolar seviyesine hızla yükseldi. Bu çok ciddi bir tepkiydi. Ancak gerçek enflasyon fiyatlaması henüz başlamadı. Başladığı anda Ons altında 2 bin dolar seviyesini konuşmaya başlayacağız. Ancak Ons altın önce teknik olarak bir düzeltme yapacaktır. Hızlı yükselen ve hızlı düşen fiyatlamalar her zaman sağlıksız fiyatlamalardır. Teknik olarak bir düzeltme gelecektir." ifadelerini kullandı.

GRAM ALTINDA YÜKSELİŞ SÜRECEK Mİ? 

"Gram altında yükseliş sürecek mi?" sorusuna yanıt veren İslam Memiş, "Dolar kurunda da tarihi zirveler gördük. Dolar/TL 9.87'e kadar yükseldiğini gördük. Dolar kurundaki yükseliş ile Ons altının da yükselmesi gram altın fiyatları 587 TL'ye kadar yükseldi. Gram altın fiyatı enflasyon verisinden sonra 15 TL artarak Cumhuriyet tarihi zirvesine çıktı. Gram altında, dolar kurunda ve Ons altında agresif yükselişler var. Hiçbirinde düşüş yok. Bu ortamdaki yükselişler "fake (sahte)" yükselişlerdir. Mutlaka teknik olarak birinin geri gelmesi gerekiyordu. Gram altın yatırımcısı kesinlikle hiçbir işlemi TL ile yapmamalı. Örnek olarak, gram altın mı bozduracaksınız? Dolara çevirin. Altın mı alacaksınız, dolar ile alın. Doları altınla, altını dolarla takas edin. Bu şekilde yapanlar hiçbir şekilde açıkta kalmıyor, zarar etmiyor. TL'de olanlar böyle zamanlarda zarar eder." diye konuştu.

GRAM ALTIN YATIRIMCISI SABIRLA BEKLEMELİDİR?

"Gram altın fiyatlarında düşüş gelir mi? Gram altın buradan alınır mı?" sorusuna ilişkin İslam Memiş şu ifadeleri kullandı:

"Gram altın fiyatları için daha önce 600 TL, gümüş fiyatları için 10 TL tahmininde bulunmuştum. Nereden altın aldım, gümüş aldım diyenler bunu gördü. Altının gram fiyatı 565 seviyesini aniden kırınca, TL'de kalan veya altın almak isteyenler oldu. Gram altın yatırımcısı Kasım ayı sonuna kadar sabırla beklemeli. Teknik olarak gram altın fiyatları düzeltme yapacaktır. Bu fiyatlarda döviz, altın veya gümüş korku ve panikle alınmamalıdır. Alan var mıdır? Mutlaka vardır. Bazı yatırımcılar korku ve panikle alım yapar, sonra aylarca yeniden yükselsin diye bekler. Uzun vadeli bekleyen yüzde 10'dur. Diğerleri al sat yaparak para kazanma peşine düşmektedir. Bu da risklidir. Gram altın fiyatlarında ay sonuna kadar bekleyenler kademeli alım fırsatı bulabilir. Döviz ve gümüş fiyatlarında da böyle, kademeli alım fırsatı gelecektir." 

HAVA PUSLU HEYECANLI OLMAYIN

"Elinde gram altını olan bu seviyeden satış yapabilir mi?" sorusuna İslam Memiş şunları söyledi:

"Elinde altın olan gram altını olan mutlaka uzun vadeli beklemeli. Hiperenflasyon, ekonomik kriz vs var. Bunun önü kesilemez. Ekonomik kriz bangır bangır geliyor. Ancak, yine de "kar satışı yapayım mı? Karımı cebimde görmek istiyorum" diyorsanız, kademeli olarak yükselişler devam edecektir. FED'in yeni hamlesini beklemek gerekiyor. Altını dolarla takas yaparak beklenilebilir. TL'de kalarak açıkta kalınmamalıdır. TL'de kalan yatırımcılar ay sonuna kadar sabırla beklemelidir. Her ne kadar kısa vadeli geri çekilme ihtimali olsa da yeni rekorlar mutlaka gelecektir. Alan da satan da beklemelidir. Hava puslu. Bu puslu havada heyecanlı olmamak gerekiyor" 

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/8221400/gram-altin-daha-yukselecek-mi-islam-memis-hazir-olun-diyerek-uyardi