İslam Memiş dolar ve altın yatırımcısını uyardı: Siyasi operasyon var

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, dolar ve altın yatırımcısını enflasyon konusunda uyardı. Enflasyonun tüm dünyanın sorunu haline geldiğine dikkat çeken İslam Memiş, "Bu geçici bir enflasyon değil." uyarısını yaptı. İslam Memiş, sosyal medyada siyasi isimler üzerinden yapılan operasyona dikkat çekti.

ENFLASYON YÜKSELECEK! GÖZLER MERKEZ BANKASINDA

Fed Başkanı Powell her ne kadar ‘enflasyon geçici’ söylemine devam etse de temkinli konuşmayı sürdürdüğüne dikkat çeken İslam Memiş, "2022’nin yarısına kadar enflasyondaki yükselişin süreceğini tahmin ediyoruz. Türkiye enflasyon verisinin ardından döviz kurunda 9,77 seviyesine kadar bir yükseliş gördük. Ancak şimdi de gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 2 hafta sonra açıklayacağı faiz kararında. TCMB’nin ‘dar alan’ söylemi var. 50 baz puan faiz indirimi daha yapacak mı ya da bu kararı aralık ayına mı öteleyecek sorusunun cevabı önemli. Ve buradan çıkacak karara göre dolar kuru kendine yeniden yön belirleyecek. Üst tarafta 9,80 lira seviyesine kadar bir yükseliş mümkün olabilir. 9,60 lira seviyesi ise güçlü bir destek konumunda. TL’deki değer kayıpları daha yerini almadı. Gelecek açıklamalar burada önemli olacak. Kurun Ekim ayına göre biraz daha sakin seyirde olduğunu gözlemliyoruz” dedi.

DOLAR KURUNDA BUNDAN SONRA 9 LİRANIN ALTI ARTIK ÇOK ZOR

“Piyasalara dair çeşitli tahmin ve öngörülerimiz var. Dış politika ve içeride siyasi tarafta olumlu açıklamalar gelirse bir miktar daha dövizde tansiyon düşebilir” şeklinde konuşan İslam Memiş, “Ancak bu düşüşler Fed’in varlık alımlarını azaltma sürecine denk gelmesi ya da faiz artırımı sürecine denk gelmesi dolarda dünya genelinde değer artışları devam edebilir. Eğer bu öngörümüz gerçekleşirse yatırımcıya alım fırsatı sunacağını ama genel itibariyle düşük kur görme ihtimalimizin gün geçtikçe daha zayıfladığını söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

İslam Memiş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Döviz kurunda yükselişlerin devam edeceğini tahmin ediyorum. Çeşitli önlemler alınsa da doların uluslararası piyasalarda değer kazanması ile yükseliş trendine girebileceğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla içeride de faiz indirimi süreci var. Bunlar birleşince ister istemez dolar fiyatında önümüzdeki aylarda çift rakam gelme olasılığını güçlü görüyorum. Çok iyimser bir tablo görürsek en iyi rakam 9,20 TL. Yani yine de 9 liranın altı bir rakam tahmin etmiyorum.”

ALTIN FİYATLARI KÖŞEYE SIKIŞTI

Gram altın fiyatlarının köşeye sıkıştığını belirten İslam Memiş, " Gram Altın fiyatları, 545-555 arasında fiyatlanmaya devam ediyor. Bu bant aralığından çıkamıyor. Ons altında düşüş sürse de dolar kurundan aldığı destekle birlikte konumunu koruyor. Gram altında 555 seviyesini direnç seviyesi 545 seviyesi ise destek seviyesi olduğu görülüyor. Bu bant aralığında bu seviyede tamamlayacaktır." ifadelerini kullandı. 

“SOSYAL MEDYADA SİYASİ ALGI OPERASYONU VAR”

Vatandaşlara uyarıda bulunan İslam Memiş, “Bu hafta ve önümüzdeki aylar çok kritik. Özellikle sosyal medya üzerinden Türkiye siyasetini hedef alan ciddi bir operasyon var. Bu da ekonomileri ve insanların ekonomiye bakışını direkt etkileyen unsurlar. Ve bu da ister istemez döviz kuruna yansıyor. Vatandaşlarımız sosyal medyadaki her habere inanmasın. Devletimizin açıkladığı rakamlara inansınlar. Bunlar algı operasyonlarıdır” değerlendirmesini yaptı.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/8185285/islam-memis-dolar-ve-altin-yatirimcisini-uyardi-siyasi-operasyon-var