“Enflasyon milleti fakirleştiriyor”

Ekonomide sıkıntılı bir sürecin yaşandığına dikkat çeken Akşener, enflasyonun kenara konulacak bir mesele olmadığının altını çizerek, “En önemlisi enflasyon gelir dağılımını olumsuz etkiler. Milleti fakirleştirir” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) İYİ Parti Haftalık Grup Toplantısını gerçekleştirdi.  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, iktidara sert eleştirilerde bulunarak, ekonomi üzerinden yüklendi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya da sert eleştirilerde bulunan Akşener, “Laf var, icraat zero. İçişleri bakanları dedikodu yapmaz muhterem, bizim üzerimizden makamını muhafaza etmek için atraksiyon yapıyorsun ama seninle ilgilenmiyoruz” dedi.

HDP, PKK İLE ARASINA MESAFE KOYMALI!”

 Siirt ziyareti sırasında bir vatandaşın kendisine “Burası Kürdistan” demesi sonrasında yapılan eleştirilere yanıt veren Akşener, “Neymiş nasıl olur da burası Kürdistan dermiş. Niye şaşırıyorsunuz muhteremler? Neye şaşırıyorsunuz! Bu kişi bir HDP çalışanı. Biz aylardır ne diyoruz, HDP’yi PKK’nın yanında konumlandırıyoruz. HDP, PKK ile arasına mesafe koymalıdır diyoruz” ifadelerini kullandı.

“MİLLET FAKİRLEŞİYOR”

Çiftçinin sorunlarına da değinen Akşener, kuru üzümde, kuru incirde, çeltikte ve yer fıstığında da, sorunların bitmediğine dikkat çekerek, iktidarın çiftçiye destek vermesi gerektiğine vurgu yaptı. “Enflasyon öyle bir kenara konacak gibi önemsiz bir mesele değildir” diyen Akşener, şunları kaydetti: “Fiyatların devamlı arttığı bir ekonomide kaynaklarını en doğru nasıl kullanacağını kestiremezsin. Bugün düşük verimliliğin en önemli sebeplerinden biri de yüksek enflasyondur. Yüksek enflasyon, devamında güvensizlik getirir. Uzun süreli yatırımları erteler, bu da uzun dönemli büyümeyi olumsuz etkiler… İşte tam da bu yüzden senin Nobellik teorinin aksine, yüksek enflasyon yüksek belirsizlik, yüksek belirsizlik de yüksek faiz oranı getirir. Yani enflasyon sebep, yüksek faiz de sonuç olur. Belki de en önemlisi enflasyon gelir dağılımını olumsuz etkiler. Milleti fakirleştirir.”

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/8102132/enflasyon-milleti-fakirlestiriyor