Gürcistan lideri Garibaşvili: Saakaşvili uzun süre hapiste kalacak

Garibaşvili, Gürcü medyasına açıklamasında, “Saakaşvili’nin erken serbest bırakılması ve Ukrayna’ya teslim edilmesi mümkün değil. Saakaşvili uzun süre hapiste kalacak, verilen cezanın tamamını çekecek” ifadesini kullandı.

Saakaşvili’nin, açlık grevini sürdürerek bir şekilde, güvenlik garantisinin olmadığı özel kliniğe girmeyi ve orada kaos organize etmeyi planladığını söyleyen Garibaşvili, “Özel klinikte istihbarat ve devlet onun ve diğerlerinin güvenliğini yüksek seviyede sağlayamaz. Saakaşvili’nin arkadaşları, sonsuz kaosta, gerilimde olmamız için 4, 5, 10 bin kişiyi seferber etmek istedi. Bu provokasyona izin vermeyiz. Saakaşvili, daha uzun süre hapiste kalacağını anlamalı” dedi.

Saakaşvili’nin bilinçli olarak sağlığına zarar verdiğini dile getiren Gürcistan Başbakanı, hükümetin organize ettiği doktor grubunun Saakaşvili’yi yakından gözlemlediğini ve yardım sağladığını kaydederek, “Onun için konforlu koşullar yarattık. Gerekirse Gldan Cezaevi Kliniği’ne transfer ederiz” diye ekledi.

SAAKAŞVİLİ NEYLE SUÇLANIYOR?

Gürcistan Savcılığı, 2007'de muhaliflerin mitingini dağıtmak, İmedi televizyon kanalının kurucusu Badri Patarkaçişvili'nin mal varlığına el koymak, yolsuzluk ve görevi kötüye kullanmak ve bir milletvekilini dövdürmekle suçladığı Saakaşvili hakkında tutuklama kararı çıkarmıştı. Tiflis Şehir Mahkemesi de 2018'de Saakaşvili'ye bir cinayet davasında af yetkisini kötüye kullandığı gerekçesiyle 3 yıl hapis cezası vermişti.

Saakaşvili, 2013'te Gürcistan'da cumhurbaşkanlığı görev süresinin dolmasının ardından ülkeden ayrılarak ABD'ye gitmişti.

Daha sonra Ukrayna'ya giden Saakaşvili'ye dönemin Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Mayıs 2015'te Ukrayna vatandaşlığı vermişti. Saakaşvili, Odessa Valiliği görevine atanmış ama 2016'da bu görevden istifa etmişti.

Saakaşvili, 4 Aralık 2015'te Gürcistan vatandaşlığından çıkarılmıştı. Ukrayna'da Yeni Güçler Hareketi Partisi'ni kuran Saakaşvili, muhalefette yer alıyordu.

26 Temmuz 2017'de de Ukrayna vatandaşlığından çıkarılan Saakaşvili'ye, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy geçen yıl yeniden Ukrayna vatandaşlığı vermişti.

SAAKAŞVİLİ'NİN GÖZALTINA ALINMASI

Ülkesine, 8 yıl sonra 1 Ekim'de dönen eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, hakkındaki gıyabi hapis cezaları nedeniyle gözaltına alınarak, Rustavi kentindeki hapishaneye götürülmüştü.

Gürcistan Savcılığı, 2007'de muhaliflerin mitingini dağıtmak, İmedi televizyon kanalının kurucusu Badri Patarkaçişvili'nin mal varlığına el koymak, yolsuzluk ve görevi kötüye kullanmak ile bir milletvekilini dövdürmekle suçladığı Saakaşvili hakkında tutuklama kararı çıkarmıştı.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/8079713/gurcistan-lideri-garibasvili-saakasvili-uzun-sure-hapiste-kalacak