Asistan doktorlara nöbet zulmü!

Özellikle asistan doktorlara yapılan mobbingler, psikolojik sorunlara yol açarken, temel sorunun istihdam sayılarındaki azlık olduğu belirtiliyor. Doktor başına düşen hasta sayısı fazla olan ülkemizde, doktorlar kanun ve yönetmeliklerle birçok insanlık dışı muameleye tabi tutuluyor.

Sağlıkta devam eden istihdam sorunu doktorların çalışma düzenlerini de alt üst ediyor. Mesai sonrası uzun saatler nöbet tutmak zorunda kalan doktorlar, yorgun ve tükenmiş halde gün içerisinde yüzden fazla hasta ile de ilgilenmek, ameliyatlara girmek zorunda kalıyor. Yoğun stresin üzerine bir de böyle bir iş yükü altında ezilen doktorlar ise hastaların derdine yetişmek bir yana hem fiziksel hem de ruhsal olarak kendi sağlıklarından da oluyorlar.

BİR AYDA 15 NÖBET TUTUYORLAR

Bu durumdan en çok etkilenenler ise asistan doktorlar oluyor. Üniversite ve eğitim araştırma hastanelerinde görev yapan asistan doktorlar, yoğun stres ve iş yükü altında geçen mesailer yetmezmiş gibi sonu gelmeyen nöbetler ile adeta büyük bir emek sömürüsü yaşıyor. Tıpta Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği’nde uzmanlık öğrencilerinin nöbetlerini 3 günde biri geçmeyecek şekilde tutabileceği kaydediliyor. Ancak pratikte ise bu durum çok farklı. Bazı kliniklerde bir asistanın bir ay içinde tuttuğu nöbet sayısının 15’i bulmasına yol açıyor. Bu durum ise sağlıkta asistan doktor emeği üzerinde yaşanan sömürüyü gözler önüne seren en çarpıcı tablo olarak karşımıza çıkıyor. Günlük 8 saatlik mesaisinin ardından 16 saat nöbet tutup 24 saatlik çalışmayı tamamlayan asistan doktorların, ertesi gün iznini kullanma hakkı mevzuatlar yönetmelikler ile koruma altında. Ancak yine aynı mevzuat ve yönetmeliklerde bu hak başhekimin iki dudağı arasına bırakılıyor. Hastanelerde yaşanan doktor eksikliği ve başhekimin inisiyatifi ile asistan doktorlar 24 saatlik çalışmanın hemen ardından ertesi gün yeniden mesai ve nöbete zorlanıp 36 saat boyunca uykusuz bırakılıp bazen sayısı yüzü geçen hasta ile ilgilenmeye, ameliyatlara katılmaya zorlanıyor.

ASİSTAN SAYISI ARTIRILMALI

Adeta bir sömürü alanı haline gelen bu duruma ise asistan doktorlar isyan etti. Tepkilerini gazetemiz aracılığıyla dile getiren asistan doktorlar, asistan sayısının artırılmasını ve ilk yapılacak Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda (TUS) mevcut açılan kadronun iki katına çıkarılmasını talep etti. Asistan doktorlar 36 saatlik nöbetlerin de son bulmasını istedi.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/8079318/asistan-doktorlara-nobet-zulmu