Çin öyle bir silah üretti ki! Ardında iz bile bırakmıyor!

The South China Morning Post’un (SCMP) haberine göre, Çin'in ürettiği silah, bir uydunun egzoz ağzının içine yerleştirilebiliyor. Silah hakkında yayınlanan bir yazıya ulaşan SCMP’ye göre, silah, “zaman kontrollü, sabit patlama” yapabiliyor.

SİLAH, ARDINDA BİR İZ BIRAKMIYOR!

Silahın ilginç olan yanı, infilak ettikten sonra uyduyu hasar görmemiş gibi gösterip, aracın iç mekanizmasına zarar veriyor. Patlama kısmen kontrollü olduğu için motor arızasıyla karıştırılma ihtimali yüksek oluyor.

Silahın bir uyduya nasıl yerleştirileceği tam olarak belirli olmasa da, bu yöntem, rahatsız edici uzay keşif araçlarından kurtulmanın yeni bir yolunu sunuyor. Kolayca tespit edilebilen lazer ve füzelerden farklı olarak, bu yeni silah, yörüngedeki aktif uydulara yönelik gelecekteki casusluk sabotajlarına dair ipuçları veriyor.

UZAY SİLAHLARI YARIŞI ARTIYOR!

Yakın zamanda Çin, uydu savar silahları cephanesini büyüterek, ABD’nin yörünge uzay araçlarına dönük saldırı ihtimalini artırırak, Washington'a korku salıyor. Pentagon, kendi uydu savar silahları cephanesini kurmaya çalışırken, Çin süreci hızlı ilerletiyor. Geri kalmamak için Rusya da kendi uzay silah araştırmalarına başladı.

Mevcut durum, Soğuk Savaş dönemi boyunca gördüğümüz ürkütücü silahlanma yarışı döngüsünü hatırlatıyor. Bir ülke diğer bir ülkenin silah ürettiğini görüyor ve kendi silahlarını üretme isteği ortaya çıkıyor. Dünya durmaksızın artan ölümcül silahlarla doluyor. Hipersonik silahları da denkleme eklersek, elimizde hiç kimsenin istemediği "Soğuk Savaşa devam" senaryosu kalıyor.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/8073175/cin-oyle-bir-silah-uretti-ki-ardinda-iz-bile-birakmiyor