İstanbul’da 200 TL’ye sonucu e- Nabıza düşen sahte PCR testi yapılıyor

Korona virüs salgınında skandallar zinciri bitmiyor. İstanbul’un göbeğinde sahte PCR testi yapıldığı iddiası ortalığı karıştırdı. Üstelik yapılan sahte PCR testinin sonuçları e-Nabıza da düştüğü belirtildi.

Skandal iddiaya göre sürüntü testi vermeden sadece whatsapp üzerinden verilen kimlik bilgileriyle başvuru yapan insanlara sahte PCR testi sonucu veriliyor.

200 TL’YE SAHTE PCR TESTİ

İstanbul'da bir grup dolandırıcının yaptığı bu işlem karşısında 200-300 lira arasında değişen ücret talep edildiği açıklanırken Sonuç Sağlık Bakanlığı'nın e-nabız sistemine de kısa süre içinde düşüyor.

PCR sonuçlarını içeren belgelerin alındığı Esenler'deki laboratuvarın yetkilisi suçu turizm acentesine attı. Turgay Yılmaz isimli sorumlu laboratuvar teknikeri, "Muhtemelen bizim anlaşma yaptığımız kurumlardan bir tanesidir. Numune bize gelir, biz numuneleri alırız. İşleme koyarız, işlemden sonra sonuçlandırırız. Kim almıştır bilmiyorum ama anlaştığımız kurumlardan bir tanesidir. Kurye aracılığı ile bize numuneler gelir. Buraya numune geldi ve test yaptık. Numune alım kısmıyla bizim bir alakamız yok" dedi.

Ancak negatif sonuçlu PCR testi belgesinde numunelerin laboratuvara girip işleme başlandığı kayıt saati 08.10 olarak görünüyor. Belgede sonuçların çıktığı saat ise 13.13. Fakat turistlerin pasaport fotoğraflarını ilettiği saat 13.19. Sonuçların WhatsApp üzerinden gönderildiği saat ise 15.13.

Laboratuvar yetkilisi bu saat farkını ise "Halk Sağlığı Yönetim Sistemi'nde ya da test cihazındaki yazılımdan kaynaklı bir hata olabilir" şeklinde açıkladı.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/8061559/istanbulda-200-tlye-sonucu-e-nabiza-dusen-sahte-pcr-testi-yapiliyor