Araba alacaklara Toyota'dan tavsiye! Kur belirsiz, kaçırmayın

Ağustos ayında sıfır otomobillerde yapılan ÖTV indirimine çip krizi damga vurmuştu. Sıfır otomobil almak isteyen birçok vatandaş bayilerde araç bulamamıştı. Dolar kurunun fırlamasıyla ÖTV dilimi yüzde 50'den yüzde 80'ne çıkması nedeniyle iki kez zamlanacak olan araba fiyatları öncesinde Toyota CEO'sundan dikkat çeken tavsiye geldi. 

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış Üst Yöneticisi Ali Haydar Bozkurt, "ÖTV indirimine hazırlıksız yakalandık. Bugün araç almayı düşünen herkes araç bulabiliyorsa kaçırmasın alsın. Çünkü ne zaman araçların elimize ulaşacağını bilmiyoruz" dedi.

GELECEK YILA KADAR DÜZELMEZ

Daha önce yarı iletken çip sıkıntısı ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı tedarik zincir aksaklıkları sebebiyle gelecek ay küresel üretimini yüzde 15 düşüreceğini duyuran Toyota'nın CEO'su, çip tedariki sorununun son 6 ayda daha da büyüdüğünü aktardı. Çip krizi konusunda iki senaryo üzerinde konuşulduğuna, işaret eden Bozkurt, "Şu anda hangi senaryo daha yakın derseniz ben gelecek yılın ortalarından sonra normale dönecekmiş gibi hissediyorum. Umarız ki en kısa sürede çözülür."  ifadelerini kullandı.

"OTOMOBİL BULABİLEN ALSIN, HANGİ KURDAN FİYATLANIR BİLMİYORUZ"

Sıfır otomobillere talep olduğuna ancak bunu karşılamakta güçlük çektiklerine dikkati çeken Bozkurt, şu ifadeleri kullandı:

"Ağustos ayında yapılan ÖTV barem güncellemesinden sonra birçok üründe 50-60 bin lira indirim oldu, talep ciddi anlamda arttı. ÖTV güncellemesinin olduğu günlerde maalesef çip krizi patlayınca, fabrikalar üretime dönemeyince elimizde stok olmadan yakalandık. Tam talebin patladığı dönem ürün olmadı, sektörde böyle bir sıkıntı yaşanıyor. Geçen yıldan daha yüksek bir talep yaşıyoruz aslında. Bugün araç almayı düşünen birisi aracı buluyorsa alsın, bu dönemi kaçırmasın. Çünkü hangi vadede araçların elimize ulaşacağını bilmiyoruz. Araçlar elimize ulaştığı dönem hangi kur seviyesinden fiyatlanacağını bilmiyoruz." 

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7994667/araba-alacaklara-toyotadan-tavsiye-kur-belirsiz-kacirmayin