"Hamit Kocabey 'hukuk, adalet kalmadı' diye yakınıyormuş"

Karar yazarı Taha Akyol, Hamit Kocabey'in Hâkimler ve Savcılar Kurulu’ndan istifasına ilişkin olarak edindiği kulis bilgisini paylaştı.

Akyol, "Kocabey’i yakından tanıyan İyi Partilerden benim dinlediğime göre, Kocabey "Hukuk, adalet kalmadı' diye yakınıyormuş, hukukçu kimliğiyle istifa etmek istediğini Bahçeli’ye anlatmış o da onaylamış" diye yazdı.

" MHP kontenjanından Hakimler ve Savcılar Kurulu'na seçilen Av. Hamit Kocabey’in istifası, Cumhurbaşkanlığı sisteminin yol açtığı ağır kurumsal sorunların bir dışavurumudur." diye yazan Taha Akyol yazısında "Rivayet muhtelif… İsmail Saymaz’a göre, AK Parti bürokrasisinde beklediği hassasiyeti görmeyen Bahçeli sert bir uyarıda bulunmak istemiş, aslında çalışmalarından memnun olduğu Av. Hamit Kocabey’i bu amaçla istifa ettirmiş. Böyleyse, HSK bu dozda bir siyasi faktör haline gelmiş demektir, vahimdir." ifadelerini kullandı.

Taha Akyol yazısına şöyle devam etti:

"Kocabey "hukuk, adalet kalmadı" diye yakınıyormuş, hukukçu kimliğiyle istifa etmek istediğini Bahçeli’ye anlatmış o da onaylamış. Böyleyse yine vahimdir, ülkede hukukun, adaletin ne durumda olduğunun bir ifadesidir.
Bahçeli ile "istişare ederek" istifa ettiğini belirten Kocabey’in "hiçbir yanlışa göz yummadık" diye vurgulaması dikkat çekicidir."

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7984041/hamit-kocabey-hukuk-adalet-kalmadi-diye-yakiniyormus