Merkel'den Erdoğan'a: Biz başkanlık sistemi düşünmüyoruz

2005’ten beri Almanya’yı yöneten Angela Merkel, İstanbul’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra düzenlenen basın toplantısında Merkel ve Erdoğan açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

''Sayın Merkel ile bugünkü görüşmelerimizde ikili ilişkilerimiz başta olmak üzere gündemimizdeki meseleleri ayrıntılı şekilde ele aldık. Sayın Merkel her zaman sağduyulu ve çözüm odaklı bir yaklaşım sergiledi. İkili ilişkilerimizde zaman zaman sıkıntılı dönemler yaşasak da bunları aşmayı daima başardık. Sayın Merkel düzensiz göçün önlenmesi konusunda sorumluluk almaktan çekinmedi. Sayın Merkel'le yürüttüğümüz başarılı çalışmaların yeni hükümet döneminde de aynı şekilde devam etmesini temenni ediyorum. Irkçılık, İslam ve yabancı düşmanlığıyla ayrımcılık ne yazık ki Avrupa'daki Türk toplumunun başlıca sorunları olmaya devam ediyor. Almanya'daki Türk toplumu ilişkilerimizin en önemli sosyal yönünü oluşturuyor, ortak zenginliğimizi teşkil ediyor. Sayın Şansölye'nin bundan sonra da Türk-Alman dostluğuna önemli katkılar sağlayacağına eminim. Bundan sonraki hayatında kendisine başarılar diliyorum.''

MERKEL: İKİLİ İLİŞKİLERİMİZİN GÜNDEMİNİ ELE ALDIK

Almanya Başbakanı Merkel ise konuşmasında şunları söyledi:

''İkili ilişkilerimizin gündemini ele aldık. (Yasa dışı göç) Türkiye'ye AB'nin bu konuda vereceği desteğin devam edeceğini ifade ettim. Türkiye'de tutuklu bulunan Alman vatandaşlarına da değindik insan hakları konularına değindik. Afganistan'da insani yardım konusunda da görüştük. Taliban ile olan görüşmeler hakkında da bilgi aldık. Suriye'deki durum konusunda yoğun bir bilgi alışverişinde bulunduk. Türkiye-Yunanistan ilişkilerini de ele aldık. Türkiye'nin Paris Anlaşması'nı onaylamasını memnuniyetle karşılıyoruz. İnsan kaçakçılığını engellemek istiyoruz. AB'nin bu konuda Türkiye'yi desteklemesi bir gereklilik, bir şart."

Açıklamaların ardından basın mensuplarının sorularına geçildi.

Türkiye basınından Merkel'e yöneltilen soru ise, 19 yıldır iktidarda olan 'Erdoğan ile çalışmanın nasıl olduğu' yönünde oldu. "Birbirimize not vermek için bulunmuyoruz" diyen Merkel, "Biz işbirliğimize önem atfettik. Türkiye'de ekonomik sorunlara rağmen standartların yükseldiğini görebiliyorum. İnsan hakları ve bireysel özgürlükler konusunda eleştirdim. Tabi ki çözüm aradık, farklı bakış açılarımız olabilir. Stratejik açıdan birbirimize bağlıyız, bağımlıyız" yanıtını verdi.

MERKEL: BİZ BAŞKANLIK SİSTEMİ DÜŞÜNMÜYORUZ

Erdoğan ise Türkiye'deki koalisyon hükümetleri dönemine yönelik eleştiride bulunarak, "Koalisyon hükümetleri olmamış olsaydı Almanya-Türkiye ilişkileri daha farklı bir yere ulaşabilirdi. Koalisyon hükümetleri çalışmayı her zaman zorlaştırıyor" ifadelerini kullandı.

Merkel, Erdoğan'ın çıkışına “Benim koalisyon ortaklarımla çalışmaktan mutlu olmadığım anlaşılmasın. Alman hükümetlerinin özelliği budur. Koalisyon bizim yapımıza uygundur, biz başkanlık sistemi düşünmüyoruz” ifadesini kullandı.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7982182/merkelden-erdogana-biz-baskanlik-sistemi-dusunmuyoruz