Zeytin fiyatlarına zam kapıda: "2 katına çıkarabilir"

Zeytin hasadı başlarken Mersin Zeytinciler Derneği Başkanı Atilla Parlak, kuraklık nedeniyle zeytin fiyatlarının yükseleceğini belirtti. "Geçen sezonki hasatta günlük 10-15 ton zeytin alırken bu yıl 5-6 ton geliyor." açıklamasında bulunan Parlak, "Rekoltedeki düşüklük fiyatları 10 gün içinde 2 katına çıkarabilir" dedi.

Mersin'de yeşil zeytinin hasadının başladığını belirten Parlak, büyük çoğunluğunun Mut ve Tarsus’tan geldiğini söyledi. Zeytin sezonunu değerlendiren Atilla Parlak, "Bu sezonki hava şartları kötü olması sebebiyle zeytin seyrek geliyor. Yağmur az. Zeytin kıt" dedi. "Zeytin fiyatları yavaş yavaş artıyor" diyen Parlak, "Geçen sezon 10-15 ton günlük zeytin geliyordu. Bu sezon ise 5 ton 6 ton geliyor" diye konuştu.

"ZEYTİN FİYATLARI 2 KATINA ÇIKABİLİR"

"Geçen seneki zeytin fiyatıyla bu seneki zeytin fiyatı hemen hemen aynı. 1 lira ve 1 lira 50 kuruş zam var. Bu da çok büyük bir artış değil" açıklamasında bulunan Parlak, şöyle devam etti:

"Zeytin fiyatlarına zam kapıda. Çünkü zeytin az. 10 günlük süreçte zeytin fiyatları 2 katına çıkabilir. Şu anda 5 lira ile 13 lira arasında boyuna göre zeytin fiyatları değişiyor."

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7960514/zeytin-fiyatlarina-zam-kapida-2-katina-cikarabilir