Meteorolojiden sarı uyarı! İzmir Hava durumu! Gece sağanak bastıracak

Sonbaharın gelmesiyle birlikte hava sıcaklıklarında ani değişiklikler görülmeye devam ediyor. Ekim ayının ikinci haftasına yer yer sağanak yağmurla başlayan İzmir'de bu haftanın nasıl geçeceği merak ediliyor?

Meteoroloji uzmanlarının İzmir hava durumu için yaptığı tahminleri sizler için derledik. İşte ayrıntılar...

METEOROLOJİDEN SARI UYARI: SALI GÜNÜNE DİKKAT

Meteoroloji Genel Müdürlüğü İzmir için bugün bölge genelinin parçalı bulutlu, kuzey kesimleri parçalı ve çok bulutlu, kuzeybatı kesimleri öğle saatlerinden itibaren aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağmurlu geçeceğini tahmin ediyor. 

Anlık olarak 28,8 °C sıcaklığın görüldüğü İzmir'de  Çeşme, Karaburun, Foça, Aliağa, Dikili ve Bergama çevrelerinde yağmur geçişleri yaşanıyor.

Meteoroloji uzmanları İzmir'de salı (yarın) gününden itibaren sıcaklıkların aniden düşmesini bekliyor. 22-23 dereceye kadar gerileyecek olan sıcaklıklar yağmurları da beraberinde getirecek.

Özellikle Salı günü öğle ve akşam saatlerine dikkat çeken uzmanlar, İzmir genelinde kuvvetli gökgürültülü yağmur ve kuvvetli lodos bekliyor.

Uzmanlar lodos nedeniyle dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü lodos nedeniyle çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması konusunda uyarıyor. Aynı zamanda Meteoroloji, gök gürültülü sağanak yağışların, kuvvetli (30-60 kg/m2) olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, hortum oluşma riski ve yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerektiğini söylüyor.

PERŞEMBE GECESİ ANİ YAĞIŞ BEKLENİYOR

Çarşamba ve Perşembe günü için yağmur beklemeyen uzmanlar, sıcaklıkların 22-23 seviyesinde olmasını bekliyor. Uzmanlar perşembe gecesinde ise ani yağışların geri geleceğini vurguluyor. Uzmanlar bu nedenle dikkatli olunması konusunda uyarıyor.

İzmir'de hava sıcaklıkları Cuma ve Cumartesi gününe kadar 18 dereceye kadar düşecek. Bu nedenle uzmanlar, yağmur ve rüzgarın ciddi olumsuzluklar getireceğini belirtiyor.

İzmir 5 günlük hava durumu tahmini:

TarihSıcaklık (°C)Hava tahminiRüzgar Yön/Hız (km/s)Nem (%)
12 Ekim Salı 21-22Kuvvetli Gökgürültülü Sağanak YağışlıGüneydoğudan 1672-91
13 Ekim Çarşamba17-22Sağanak YağışlıGüneydoğudan 956-93
14 Ekim Perşembe16-24Gökgürültülü Sağanak YağışlıGüneyden 1752-86
15 Ekim Cuma19-24Gökgürültülü Sağanak YağışlıGüneydoğudan 2260-89
16 Ekim Cumartesi18-20Gökgürültülü Sağanak YağışlıGüneydoğudan 1678-95

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7959130/meteorolojiden-sari-uyari-izmir-hava-durumu-gece-saganak-bastiracak