Otomobilde fahiş fiyata müdahale sinyali! Muş: Mevzuat değiştiririz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla sıfır otomobillere ilişkin  Ağustos ayında yapılan Özel Tüketim Vergisi ( ÖTV) otomobil fiyatlarındaki fahiş yüksekliğe çare olmadığı gibi, bazı galeri ve bayilerin stok yaptığı iddia edilmişti.

Eylül ayından sonra Ekim ayında yükselen otomobil fiyatlarına ilişkin Ticaret Bakanlığından müdahale sinyali geldi.

"ARAÇ FİYATLARIYLA İLGİLİ CİDDİ İDDİALAR VAR"

NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, araç fiyatları ve gıda fiyatlarına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Gıda fiyatlarıyla ilgili "Çalışmalarımız sürüyor" diyen Bakan Muş, araç fiyatlarıyla ilgili "Araç satışlarıyla ilgili ciddi iddialar var, inceleyeceğiz, hukuksuz bir durum varsa gerekirse mevzuatımızı da değiştiririz" dedi.

"MEVZUATIMIZI DA DEĞİŞTİRİRİZ"

Bakan Muş şu ifadeleri kullandı:

Vatandaşın söylediği şikayetler CİMER üzerinden geldi. Otomotivde vatandaş ben araba bulamıyorum. Bu galerilere veriliyor diyor. Biz vatandaşın getirdiği şikayeti dikkate alıyoruz. Biz bu süreci incelemeye alıyoruz. Onun haricindeki sosyal medya üzerinde de çeşitli şikayetler atılıyor. Burada proaktifiz. Araç satışlarıyla ilgili ciddi iddialar var, inceleyeceğiz, hukuksuz bir durum varsa gerekirse bunun yaptırımı ağır olur, mevzuatımızı da değiştiririz.

"MERKEZ BANKASIYLA ENLFLASYONU MAKUL SEVİYEYE ÇEKECEĞİZ"

Gıda temel olduğundan denetimler yapıyoruz. Bir yandan Hazine Maliye Bakanlığı da bazı adımlar atıyor. Merkez Bankası'nın attığı atacağı adımlar var. Bunlarla enflasyonu makul seviyeye çekmeye çalışacağız. Bu çalışmalar neticesinde bir noktaya ulaşacağız. Olağanüstü bir dönemden geçiyor tüm dünya. Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

"DOĞRUDAN FİYATLARA MÜDAHALE ETMEYİZ"

Biz süreci incelemeye alıyoruz. Vatandaşların şikayetlerini her koldan sosyal medyadan da dikkate alıyoruz. Bazen vatandaşların şikayetleri üzerinden bazen şikayetler dışında da adım atıyoruz. Her çalışmanın belli ölçülerde katkısı olur. Tekelleşmeye ya da hakim noktaya gidecek mekanizmaya müsaade edemeyiz. Serbest piyasa ekonomisi geçerli, doğrudan fiyatlara müdahale etmeyiz. Fiyatların dengelenmesi için mücadele etmek gerekiyor.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7942465/otomobilde-fahis-fiyata-mudahale-sinyali-mus-mevzuat-degistiririz