Facebook muhbiri konuştu! Çocuklara zarar veriyor!

Sosyal medya devleri Facebook, Instagram ve Whatsapp'ta yaşanan 7 saatlik kesintinin ardından korkunç gerçekler ortaya çıkmaya başladı. 

ABD Senatosu Ticaret Alt Komisyonu'nda senatörlerin sorularını yanıtlayan Eski Facebook çalışanı France Haugen, Facebook'un çocuklara zarar verdiğini, ayrımları keskinleştirdiğini ve demokrasiyi zayıflattığını söyledi.

İNTERNET KURALLARI 25 YIL ÖNCE GÜNCELLENDİ

37 yaşındaki Facebook'un eski ürün geliştirme müdürü, şirket içindeki sorunları ifşa ettikten sonra Facebook'a önemli eleştiriler yöneltti. 

Salı günkü oturumda hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat senatörler şirketin değişmesi gerektiğine dair fikir birliğindeydi. İki partiden siyasetçilerin bu tür önemli konularda fikir birliğinde olması nadir görülen bir durum.

Oturumdan sonra bir açıklama yayınlayan Facebook yönetimi, Haugen'in söylediklerine katılmadıklarını söyledi ancak "internet için bazı standart kurallar oluşturmanın vakti geldi" dedi. Açıklamada "İnternetin kuralları en son 25 yıl önce güncellenmişti. Yasa yapıcıların alması gereken toplumsal kararlar konusunda şirketlerin bir şeyler yapmasını beklemektense, Kongre harekete geçmeli" ifadeleri yer aldı.

'KIZLARIN AKIL SAĞLIĞINA ZARAR VERİYOR'

Belgelerden yola çıkan Wall Street Journal, şirketin bir iç araştırma sonucunda Instagram'ın, kızların akıl sağlığına zarar verebileceğini gördüğünü fakat buna dair bir şey yapmadığını haberleştirmişti.

Pazar akşamı CBS kanalına konuşan Haugen, son haftalarda Amerikan Wall Street Journal gazetesi ile belgeleri paylaşan kişinin kendisi olduğunu açıklamıştı.

Kongre'ye bu konu hakkında da ifade veren Haugen, "Şirket yönetimi Facebook ve Instagram'ı daha güvenli bir hâle getirmenin yolunu biliyor fakat astronomik kârlara insanlardan daha fazla değer verdiği için bu adımları atmıyor" dedi.

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg'in şirketteki geniş yetkisini eleştirirken ise "Kendisi dışında kimse ondan hesap soramıyor" ifadelerini kullandı.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7938223/facebook-muhbiri-konustu-cocuklara-zarar-veriyor