Dünya gündemine bomba gibi düştü! İsrail İranlı generali kaçırdı

Operasyonun bir parçası olarak, askeri isim zorla Afrika'daki bir ülkeye götürüldü, Ron Arad hakkında yeni bilgiler hakkında sorgulandı ve rapora göre serbest bırakıldı.

Dün, Başbakan Bennett Knesset'in kış konferansının açılışında yaptığı konuşmada,  geçen ay Mossad yetkililerinin kayıp Hava Kuvvetleri pilotu Ron Arad'ın nerede olduğu hakkında yeni bilgiler bulmak için "geniş kapsamlı ve cüretkar" bir operasyon başlattığını duyurdu. "Ron'a ne olduğunu anlamak için başka bir çaba sarf ettik" ifadeleri kullanıldı.

"MOSSAD SAVAŞÇILARINA TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Odatv'den Rafael Sadi'nin haberine göre, İsrail Savunma Kuvvetleri’ne (IDF) de teşekkür eden İsrail Başbakanı Bennett, "Yıllar sonra bile savaşçıların bağlılığı, bağlılığı ve kardeşliği hakkında konuştuğum Tami ve Yuval Arad adına Mossad savaşçılarına kendi adıma teşekkür etmek istiyorum" ifadelerini kullandı. 

İsrail İstihbarat Örgütü’nün (GSS) operasyondaki rolleri için "İyi niyet ve işbirliği. Mahkumların kurtuluşu İsrail Devleti'nin kutsal değerlerinden biri haline geldi, bize dışarıdan bakanlara garip gelen türden bir şey - ama bizi tanımlayan ve ayıran şey bu. Oğullarımızı nerede olurlarsa olsunlar eve getirmek için çalışmaya devam edeceğiz" şeklinde açıklamalarda bulundu. 

Lübnan gazetesinde yer alan bir haberde, İran'ın Kıbrıs'taki İsrailli işadamlarına yönelik suikast girişiminin, Mossad'ın aynı operasyonuyla ilgili olabileceği bile öne sürüldü.

Mossad şefi Dedi Barnea operasyondan sonra adamlarına, "Cesur, gözüpek, karmaşık bir operasyondu - ama bir başarısızlıktı. Bu bir başarısızlıktı, ama çabalarımıza devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7935997/dunya-gundemine-bomba-gibi-dustu-israil-iranli-generali-kacirdi