Suriye’de çözüm vakti geldi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, artan fiyatlar nedeniyle mutfakların yangın yerine dönüştüğünün altını çizerken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise Suriye’de nihai çözüm vaktinin geldiğini dile getirdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) 2 buçuk aylık bir tatilin ardından CHP ve MHP haftalık grup toplantılarını gerçekleştirdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeminde artan fahiş fiyat artışları başta olmak üzere marketler üzerinden devam eden tartışmalar yer alırken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya ziyaretiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

KILIÇDAROĞLU: “YÜKSEK FAİZLE BORÇLANIYORUZ”

Kılıçdaroğlu, artan fahiş fiyatlara değinerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tarım Kredi Marketi’nin ardından yaptığı açıklamaları eleştirdi. Vatandaşın vergi borçları altında ezildiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, “Senin mutfağını bu hale getirdiler ve sen bütün bu sıkıntılara rağmen devlete vergi ödüyorsun, onlar da bunu toplayıp Londra’daki tefecilere ödüyor. Borçlandılar değil mi yurt dışında. Elin oğlu eksi faizle borçlanıyor, biz çok yüksek faizle borçlanıyoruz. Dolar-avro yükseldi, ne oldu? 2021’in ilk altı alında 231 milyar lira borcumuz arttı. Yeni borç yaptık 60 milyar lira, 260 milyar lira artan borcun 171 milyar lirası kur farkından geliyor. Dolar arttı, hepimizin borcu arttı. Kim ödeyecek bunu? Çeteler mi ödeyecek? Man Adası’nda milyar dolarlık şirketlere para yatırıp oradan Türkiye’ye getirenler mi ödeyecek? Hayır, bu milletin fakiri fukarası ödeyecek. Bütün vatandaşların Türkiye’yi bu hale getirenden demokratik yollardan hesap sorması gerekiyor” dedi.

KILIÇDAROĞLU: RÜŞVET ALANLARI KORUMUYOR MUSUN?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Polislik maaş mesleği değildir” sözlerine sert eleştirilerde bulunan Kılıçdaroğlu, “Sayın Bakan senin orada bir dakika dahi durman bile ayıptır. Sen rüşvet alanları korumuyor musun? 10 bin dolar rüşvet alıyor diye çıkıp konuştun. Savcılığa suç duyurusunda niye bulunmadın? Bir İçişleri Bakanı rüşveti koruyorsa temiz adam değildir. Rüşvetçiyi koruyorsa temiz adam değildir. Ne demek 24 saat çalışacak! Polise müdahale etmeyin 24 değil, 48 saat de çalışır” ifadelerini kullandı.

BAHÇELİ: “SURİYE’DE ÇÖZÜM VAKTİ GELDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in Soçi’deki zirvesine ilişkin değerlendirmede bulunan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise, “Soçi zirvesi Türkiye ile Rusya arasındaki netameli konuların yumuşama ümitlerini canlı tutmuştur. Suriye’de nihai çözüm vakti gelmiştir. Suriyeli sığınmacıların evlerine güvenle dönebilmesi, İdlib’de çözümün gerçekçi bir şekilde yeşermesi şarttır” diye konuştu.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7935751/suriyede-cozum-vakti-geldi